KLUB WOKÓŁ ZDROWIA

Miejsce spotkań

Lider Klubu/Zastępcy

Według potrzeb Klubu

Dworzec PKP, Muzeum,
w plenerze

 Donata Malińska

Mirosława Meisel

Ilona Miller

 

 

 • Do 20 października trwają zapisy na wyjazd rehabilitacyjny do Kamienia Śląskiego - informacja na stronie; Komunikaty.

 • Przedstawiam Państwu porównanie dwóch ofert: w Kamieniu Śląskim i w Głuchołazach.
  Ta pierwsza jest o jeden dzień dłuższa a cena niewiele wyższa od krótszej w Głuchołazach.
  Poniżej porównanie. Obecnie zapisanych jest 27 osób do Kamienia Śląskiego, w tym z niepełnosprawnościami tylko 7 osób, dlatego nie będzie możliwości ubiegania się o dofinansowanie z PFRON.
  Jeżeli będzie 30 osób chętnych na wyjazd do Głuchołaz, będzie możliwość rezerwacji pobytu.
  Donata Malińska

  Instytut Naukowo - Badawczy Księdza Sebastiana Kneippa Zespół Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy SEBASTIANEUM SILESIACUM w Kamieniu Śląskim ul. Parkowa 1B 
  http://sanatorium.kamienslaski.pl/7/strona-glowna.html

  Instytut Dydaktyczno-Naukowy im. Vincenza Priessnitza
  Ośrodek Formacyjno -Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy
  ul. gen. Andersa 74-76,  48-340 Głuchołazy
  http://www.skowronek.info.pl/

  Basen kryty

  SPA (sauna + jacuzzi)

  14.04-21.04.2024 - 7 dób:
  1 890,00(pokój 2-osobowy)/ 270,00 osobodzień
  2 310,00(pokój 1-osobowy)/330,00 osobodzień

  14.04.-20.04.2024 r./21.094–27.04.2024 r. – 6 dób:
  1 850,00 (pokój 2-osobowy)/ 308,00 osobodzień
  2 000,00 ( pokój 1-osobowy)/333,00 osobodzień

  3 posiłki dziennie:(śniadanie – stół szwedzki, obiad – porcjowany, kolacja – stół szwedzki

  3 posiłki dziennie: (wszystkie serwowane na talerzach indywidualnie dla każdego)

  3 zabiegi fizjoterapeutyczne przepisane przez lekarza na dzień (z wyłączeniem niedziel) +
  3 zabiegi oferowane przez ośrodek tj. gimnastyka poranna z instruktorem, deptanie wody według metody Kneippa, ćwiczenia na rowerach stacjonarnych oraz  jedno z polewań według metody Kneippa i jedno z zajęć grupowych ruchowych również przepisanych przez lekarza.

  5 zabiegów dziennie przepisanych przez lekarza + 1 wejście gratis do SPA

  Transport w dwie strony:
  30 osób: ok. 115,00 zł/osobę
  27 osób: ok.127,00 zł/osobę

  Transport w dwie strony:
  30 osób: ok. 93,00 zł/osobę
  27 osób: ok.103,00 zł/osobę

  Szacowany łączny koszt przy 30 osobach:
  2 005,00 /osoba/ w pokoju 2 osobowym- 7 nocy

  Szacowany łączny koszt przy 30 osobach:
  1 943,00 /osoba/ w pokoju 2 osobowym- 6 nocy

   

 • Za nami wydarzenie plenerowe „Akademia Zdrowego Seniora!”
  17 czerwca 2023 r. w godzinach od 10.00 do 14.00 w Rodzinnym Parku Rozrywki Trzy Wzgórza odbyło się Wydarzenie plenerowe pn. Edukacja i aktywizacja zdrowotna realizowane w ramach
  zadania publicznego w zakresie ochrony i promocji zdrowia dofinansowanego ze środków Urzędu Miasta Wodzisławiu Śląski - „Akademia Zdrowego Seniora”.
  Uczestnicy skorzystali m.in. z pomiarów ciśnienia i natlenienia organizmu, badania BMI, mogli zapoznać się z różnymi formami zapobiegania dolegliwościom fizjologicznym, zabrać wiele darmowych próbek i ulotek poglądowych. Odbyła się też promocja zdrowych nawyków żywieniowych i zachowań prozdrowotnych oraz degustacja zdrowych deserów i produktów. Zaprezentowane zostały także oferty nieodpłatnych kursów i szkoleń dla seniorów przez Towarzystwo Edukacji Bankowej . Uczniowie PCKUiZ pomagali
  zainstalować aplikacje zdrowotne i wskazywali jak z nich korzystać. Prezentowali umiejętności robota NAO oraz filmowali wydarzenie z drona.
  Można było też zapoznać się z usługami teleopieki oraz zapisać swoich podopiecznych
  do skorzystania z wsparcia oferowanego przez OPIEKANOVA.
  Równocześnie odbywały się zajęcia rekreacyjno-aktywizujące,
  konkurencje i zabawy sprawnościowe.
  Uczestnicy na tablicach tworzyli wiersze i sentencje o zdrowiu. Nie obyło się bez wystawy prac malarskich oraz rękodzieła w wykonaniu naszych słuchaczek oraz warsztatów prowadzonych przez Szkoły Edukacji Innowacyjnej. Prowadzone były
  zajęcia z terapii zajęciowej dedykowane dla seniorów i ich wnuków: bańki mydlane i balony, breloczki filcowane na sucho, malowanie na folii, chusta Klanza, klocki Bampy.
  Dla uczestników wystąpiły grupy taneczne WUTW z pokazem Zumby i Tańca liniowego, grupa śpiewacza „Lubimy śpiewać” oraz gościnnie – grupa wokalna z Ukrainy.
  Na zakończenie wydawany był ciepły posiłek z herbatą.
  Zaszczycili nas także goście: Prezydent Miasta - Mieczysław Kieca i Wiceprezydent Izabela Kalinowska,
  Dyrektor Anna Szweda-Piguła, Leszek Bizoń – Starosta Wodzisławski, Adam Krzyżak – Przewodniczący Rady Powiatu, Jan Zemło – członek Zarządu Powiatu oraz radne Rady Powiatu Wodzisławskiego - Joanna Rduch-Kaszuba i Gabriela Kiełkowska, Dyrektor PCKZiU - Ewelina Limanowska, Dyrektor TEB - Piotr Struzik, Dyrektor Beata Baszczok, Alina LuszczymakKierownik teleopieki.
  Dziękujemy wszystkim sponsorom, wolontariuszom i osobom, dzięki którym to wydarzenie udało się zorganizować, w szczególności:
  Miasto Wodzisław Śląski
  Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
  Komenda Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim
  Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi, Filia w Wodzisławiu Śląskim
  Szkoły Edukacji Innowacyjnej przy AHE w Wodzisławiu Śląskim
  TEB Edukacja w Wodzisławiu Śląskim
  Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim
  Śląskie Centrum Medyczne Sp. z o.o. Dom Bez Barier MAJA - Grażyna Malczyk
  OPIEKANOVA-Centrum teleopieki w Jastrzębiu Zdroju
  Parafia pw. NMP w Wodzisławiu Śląskim
  Koło Gospodyń Wiejskich w Wodzisławiu Śląskim– Wilchwach
  Stoisko WUTW Klub „Kruche Babeczki”: Agata Bukała, Renata Lewandowska
  Trenerzy: Tomasz Bukała, Karina Powała, Piotr Sobala, Jan Folwarczny
  Wolontariusze oraz wszyscy służący pomocą słuchacze WUTW

 • 16 maja grupa słuchaczy WUTW w ramach projektu "Akademia Zdrowego Seniora" odbyła wizytę studyjną w Pasiece Wiktoria w Czyżowicach u Państwa Langrzyk. Właściciel zapoznał uczestników z właściwościami zdrowotnymi produktów pszczelich. Miała też miejsce degustacja i poczęstunek. Dziękujemy właścicielom za wspaniałe przyjęcie i wartościową pogadankę!
 • RELAKS W GŁUCHOŁAZACH
  ================================
  W dniach 5.03. 2023r. do 11.03.2023r. grupa 44 słuchaczy WUTW uczestniczyła w turnusie
  wypoczynkowo-rehabilitacyjnym w Ośrodku „ SKOWRONEK” , położonym w uzdrowiskowej
  części Głuchołaz, na zboczu Góry Chrobrego, u podnóża Gór Opawskich.
  Ośrodek urządzony jest w dawnym Sanatorium Wodoleczniczym o tradycjach leczniczych Kneippa i Priessnitza.
  To tutaj w 1829r. powstał pierwszy na świecie zakład wodoleczniczy.
  Dobra jakość wód i specyficzny mikroklimat pomagają w podreperowaniu zdrowia.
  Korzystaliśmy z bogatej i różnorodnej oferty rehabilitacyjnej w postaci:hydroterapii, fizykoterapii, fizjoterapii, masaży i ćwiczeń leczniczych pod okiem
  wykwalifikowanych fizjoterapeutów.
  Ponadto aktywny wypoczynek oraz miłe wykorzystanie czasu wolnego, przyczyniły się do poprawy stanu fizycznego oraz naszego samopoczucia.
  Jak mówił starożytny poeta grecki Menander - „zdrowie i intelekt , to dwa błogosławieństwa życia” .
  Lodzia Pawelec
 • 21 lutego 2023 Słuchacze Klubu Wokół Zdrowia  wzięli udział w spotkaniu, podczas którego Fizjoterapeutka Aleksandra Parma udzieliła praktycznych porad związanych z utrzymywaniem właściwej postawy. Pani Grażyna Malczyk przedstawiła możliwości udzielania wsparcia osobom zależnym i ich rodzinom na terenie powiatu. Dziękuję prelegentkom w imieniu uczestników. Liderka Klubu-Donata Malińska
 • 24 stycznia w sali konferencyjnej Muzeum słuchacze Klubu Wokół Zdrowia podczas spotkania z Panią Agnieszką Kieś-Dudys wysłuchali rad w temacie: Jak żyć długo, zdrowiej i aktywnie.
 • 17 stycznia 2023 w Sali konferencyjnej Dworca PKP miało miejsce spotkanie członków Klubu Wokół Zdrowia z pasjonatem - ornitologiem mgr inż. Krystianem Jaintą pn. „Ptaki blisko nas – pomagamy, obserwujemy, podziwiamy.” Podczas dwugodzinnej prezentacji multimedialnej poznaliśmy bliżej ptaki, miejsca ich bytowania, zwyczaje oraz sposoby dokarmiania. Doskonałym uzupełnieniem prelekcji i pokazu było słuchanie nagranych śpiewów prezentowanych gatunków ptaków. Uczestnicy prowadzili również pogadankę z prowadzącym i zapoznali się z wydawnictwami poświęconymi ptakom w Polsce i w Europie.   Zainteresowani tematem słuchacze wyrazili aprobatę na propozycję Pana Krystiana, aby wiosną wybrać się do Lasu na obserwacje ptasich lęgowisk.  Dziękujemy dr Wiesławie Walkowskiej za umożliwienie organizacji tego ciekawego spotkania.  Liderki: Donata Malińska i Mirosława Meisel
 • 14.11.2022 gościła u nas pani Beata Mikeska zajmująca się zaopatrywaniem w produkty medyczne i zielarskie osób z dysfunkcjami narządu ruchu, po urazach ortopedycznych, w trakcie rehabilitacji oraz osób leżących. Przedstawiła możliwości refundacji większości produktów.   Głównym punktem były jednak zagadnienia związane z radzeniem sobie w sytuacjach wystąpienia problemów ze strony układu moczowego.   Uczestnicy spotkania otrzymali Poradniki „77 faktów o (nie) trzymaniu moczu, o których pora mówić otwarcie”, próbki kosmetyków ziołowych oraz wiele ulotek informacyjnych.  Wywiązała się także dyskusja na powyższy temat. Słuchacze zaproponowali też tematykę kolejnych spotkań i warsztatów. W działalność Klubu włączyła się aktywnie dr Wiesława Walkowska – członkini Rady Programowej WUTW, która wspierać nas będzie w temacie ekologii i zrównoważonego rozwoju.
 • Członkowie Klubu „Wokół Zdrowia” oraz sympatycy Klubu uczestniczyli 7 listopada w spotkaniu z ANETĄ WYCHORSKĄ – Mistrzem Naturopatii. Prezentacja poświęcona była roli ziół w naszym codziennym życiu. Dowiedzieliśmy się jakie naturalne produkty mogą być wytwarzane z ziół nawet w warunkach domowych. Prelegentka udzieliła też wielu wskazówek dotyczących prawidłowego zbierania i przetwarzania ziół.
 • Grupa słuchaczy WUTW aktywnie spędziła w październiku 2022 czas w Ośrodku Skowronek w Głuchołazach. Oprócz codziennej rehabilitacji korzystali z aktywności fizycznych i kulturalnych.