Seniorzy weryfikują wybory samorządowe

Przed nami wybory samorządowe, czyli ta część polityki, która ma największy wpływ na naszą codzienność i nasze najbliższe otoczenie. Podejdźmy do nich świadomie, z pełnym zapleczem wiedzy i informacji.

Osoby w wieku 60+ z całej Polski zapraszamy do udziału w Klubie Weryfikowania Informacji “Seniorzy weryfikują wybory samorządowe”. Podczas 5 spotkań online, niezależnie od poglądów i opcji politycznych:

  • nauczymy Cię, jak weryfikować informacje z kampanii wyborczych lokalnych polityków i polityczek, sprawdzimy ich obietnice wyborcze
  • nauczymy się, jak zadbać o dostęp do informacji publicznej
  • będziemy rozmawiać o ważnych dla seniorów obszarach i tematach lokalnej rzeczywistości.

Zapraszamy zarówno osoby, które brały udział w kursie online Seniorzy w sieci (wszystkie edycje kursu), jak i osoby, które nie mają żadnej wiedzy i umiejętności na temat weryfikowania informacji.

5 spotkań:

Przed 1 turą wyborów:

Spotkanie 1: 3.04.2024 18:00-20:00 (środa) Zdrowie i aktywność fizyczna

Spotkanie 2: 4.04.2024 18:00-20:00 (czwartek) Ochrona środowiska

Spotkanie 3: 5.04.2024 18:00 -20:00 (piątek) Edukacja i kultura

Po 1 turze, przed 2 turą wyborów:

Spotkanie 4: 8.04.2024 18:00-20:00 (poniedziałek) Infrastruktura, inwestycje lokalne

Spotkanie 5: 9.04.2024 18:00-20:00 (wtorek) Dostęp do informacji publicznej

Na spotkanie zabierz ze sobą informacje, wypowiedzi polityków, obietnice wyborcze, które chcesz sprawdzić. 

Spotkania klubu będzie prowadzić Urszula Szeląg ze Stowarzyszenia Demagog, organizacji pozarządowej od blisko 10 lat zajmującej się weryfikacją wypowiedzi polityków oraz treści w mediach społecznościowych.

Urszula Szeląg – W Demagogu od 2018 roku. Członkini redakcji portalu, od 2020 roku koordynuje zespół zajmujący się mediaskanem. W codziennej pracy nadzoruje monitoring debaty publicznej i wyszukiwanie wypowiedzi polityków do weryfikacji. Koordynatorka wolontariuszek i wolontariuszy oraz stażystek i stażystów w stowarzyszeniu, odpowiada za pierwszy kontakt przy rekrutacji. Mentorka Akademii Fact-checkingu, prowadzi warsztaty z dezinformacji i weryfikowania informacji dla różnych grup wiekowych, szczególnie lubi pracować z seniorami. Stale poszerza swoje kompetencje na szkoleniach z rozwoju wolontariatu w organizacjach pozarządowych. Absolwentka politologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Prywatnie – miłośniczka koreańskiej kuchni i zapalona cukierniczka.

Żeby wziąć udział w spotkaniach, wystarczy wypełnić prosty formularz. Dzięki temu otrzymasz od nas link do platformy Zoom, na której będziemy się spotykać. 

Formularz jest aktywny od 11.03.2024 do 29.03.2024. 

Formularz: https://forms.gle/261smSWZUP3ZVcDM6 

Klub działa w ramach projektu Seniorzy w sieci, który powstaje jako część programu “Countering Disinformation among Vulnerable Populations in Central Europe” realizowanego w 4 krajach: Polska (Towarzystwo Inicjatyw Twórczych “ę”), Czechy (Transitions), Słowacja (Memo98), Węgry (Center of Independent Journalism).