Wycieczka Włochy - Sycylia 18.03. - 25.03. 2017 r.

18.03.2017 r. – 11-osobowa grupa słuchaczy WUTW wraz z 63 seniorami z innych rejonów Polski wyruszyliśmy w daleką podróż z ziemi polskiej do włoskiej. Po około 23 godz. dotarliśmy w okolice Neapolu na nasz 1 nocleg. Jeszcze przed zachodem słońca, część grupy zdążyła się przywitać z morzem. Następnego dnia popłynęliśmy promem na Sycylię – największą wyspę na Morzu Śródziemnym. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od historycznego miasta Katania, założonego w 729 r. p.n.e. Jest to drugie co do wielkości miasto Sycylii, a położone jest u podnóża wulkanu Etna. Było ono wielokrotnie niszczone przez erupcję Etny, pożary i trzęsienia ziemi. Kolejnego dnia poznaliśmy Taorminę – miasto na skałach, zwane „perełką Sycylii”. Ogromnie nas zachwycił starożytny amfiteatr wykuty w kamieniu, skąd można było podziwiać wybrzeże z jednej strony i ośnieżoną, i dymiącą Etnę z drugiej strony. Kolejnym etapem zwiedzania była podróż w kierunku największego wulkanu w Europie i jednego z najbardziej aktywnych na świecie – Etny (wys. 3340 m. n.p.m.). Autokarem dotarliśmy na wys. 1920 m., mijając po drodze olbrzymie masy zastygłej lawy. Ten księżycowy krajobraz zrobił na nas ogromne wrażenie.

Następnego dnia zaplanowano wycieczkę do Syrakuz i na skalistą wysepkę Ortigia. Od 2,5 tys. Lat wyspę Ortigia i Syrakuzy łączy most. W obu tych miejscowościach można podziwiać wiele antycznych zabytków i wiele urokliwych zakątków. Po powrocie do hotelu uczestniczyliśmy w wieczorze sycylijskim, gdzie grupa lokalnych artystów przygrywała nam do kolacji, a potem kto tylko miał ochotę i siły bawił się przy dźwiękach włoskiej muzyki.

Kolejnego dnia zwiedziliśmy Palermo – stolicę wyspy, legendarną siedzibę Cosa Nostry. Historia miasta sięga VIII w. p.n.e. Obecnie zachwyca bogactwem zabytków. Do głównych zabytków należy Pałac Królewski Normanów z XI w., wzniesiony na fundamentach arabskiej twierdzy, w którym znajduje się katedra z arabsko-bizantyjskim sklepieniem i cudownymi mozaikami. Obecnie Pałac jest siedzibą parlamentu sycylijskiego. Kolejną interesującą budowlą był Teatr Wielki (Teatro Massimo) – największy w całych Włoszech i 3 co do wielkości w Europie. Ciekawym zabytkiem był też położony na 3 poziomach zespół fontan i basenów, zwany „Fontanną wstydu”.

Następnego dnia – skoro świt wyruszyliśmy na prom, potem dalej kierowaliśmy się w stronę Florencji – stolicy Toskanii, miasta sztuki i pięknej zabudowy. Po zwiedzeniu historycznego centrum, gdzie największą atrakcją była Katedra Santa Maria del Fiore, która jest 4 największym kościołem na świecie, pojechaliśmy do hotelu na nocleg. Rano wyruszyliśmy w podróż powrotną do Polski.

To była fantastyczna wycieczka, poznaliśmy wiele ciekawych regionów Włoch i Sycylii. Długo będziemy wspominać miejsca, które zwiedziliśmy – wspaniałe zabytki, piękne widoki. Sycylia urzekła nas architekturą, położeniem, klimatem i ludźmi. Warto tam znów kiedyś wrócić.