Porozumienie międzypokoleniowe jest możliwe - warsztataty psychologiczne - 21.01.2016

W dniu 21 stycznia miałam niewątpliwą przyjemność uczestniczyć w warsztatach psychologicznych , które zainicjowane zostały przez poprzednią psycholog panią Danutę Dyrek .
Warsztaty odbyły się w formie debaty „Porozumienie międzypokoleniowe jest możliwe” i wzięli w niej udział seniorzy WUTW ( członkowie warsztatów psychologicznych) oraz młodzież- uczniowie II klasy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Pszowie. Moderatorem dyskusji była psycholog Małgorzata Pawlas, która bardzo umiejętnie sterowała dyskusją dwóch przeciwstawnych sobie grup i nie był to podział na : młodzi i starzy ( wybaczcie mi koleżanki i koledzy). Obecni podzielili się na zwolenników i przeciwników porozumienia międzypokoleniowego , a każda grupa miała w swoim składzie zarówno młodzież jak i seniorów.
I w konkluzji jasno i wyraźnie ustalono, że porozumienie jest możliwe przy spełnieniu paru warunków i tak :

  • należy z sobą rozmawiać i wzajemnie się słuchać
  • konieczne jest otwarcie na drugiego i empatia
  • dobrze jest znać swoje zainteresowania i odnosić się z szacunkiem nawet dla tych dziwnych czy niezrozumiałych ( a często się zdarza, że starsi nie tolerują a młodzi lekceważą )
  • trzeba okazywać sobie wzajemnie tolerancję i wychodzić „w pół drogi” dla porozumienia.

Bardzo dziękuję koleżankom i kolegom a także pani psycholog mgr Małgorzacie Pawlas za wprowadzanie w „ czyn” idei zacieśniania więzi międzypokoleniowej.
Dziękuję również staroście grupy Alojzemu Hancowi za zaangażowanie w organizację przedsięwzięcia.
Wyrazy uznania należą się grupie młodzieży: Marcie Bajer, Zuzannie Udała, Grzegorzowi Goik, Marcinowi Łaski, Mateuszowi Kania i Bartłomiejowi Gruszka – uczniom II t klasy Technikum – z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Pszowie oraz wychowawczyni mgr Małgorzacie Chodura.
To były dwie godziny wzajemnego poznawania się i budowania więzi międzypokoleniowej.

Dziękuję – (uczestnicząca w warsztatach) Jadwiga Holeczek-Wojdat


Zobacz zdjęcia