WIZYTA STUDYJNA W ŁODZI

W ramach realizacji projektu „ UTW dla Społeczności” realizatorki tego projektu uczestniczyły w trzy dniowej wizycie studyjnej w Łodzi

28.06.20016 – po podróży i zakwaterowaniu w hotelu zwiedzałyśmy miasto a szczególnie ul. Piotrkowską z jej zabytkowymi kamienicami, Pałac Poznańskich w którym mieści się Muzeum oraz Manufakturę. Naszym przewodnikiem była p. Roma zaprzyjaźniona członkini UTW i grupy Aktywni +

29.06.2016 – spotkanie z przedstawicielami : Fundacji „Subvenio” prezes Celiną Maciejewską ; wolontariuszkami Telefonu Życzliwości; przedstawicielem Zespołu ds. Seniorów Urzędu Miasta Łódź.

30.06.2016 – spotkanie z grupą wolontariuszy „Aktywni +” działającą na rzecz dzieci Domu Dziecka przy ul. Bednarskiej. Spotkanie z prezes Stowarzyszenia Edukacji Centrum- Integracja Międzypokoleniowa „Hipokamp” – Grażyną Busse, redaktor naczelną gazety senioralnej „my, M-łodzi Duchem”.
Zapoznałyśmy się z projektem „Generacje-Kreacje" , który pokazuje, że jest możliwa współpraca międzypokoleniowa, której celem jest integracja oraz aktywizacja społeczna i kulturalna dzieci z domów dziecka i seniorów z Uniwersytetów III Wieku i domów dziennego pobytu. Po Domu oprowadziła i o nim opowiadała Małgorzata Bak.

Wszystkie spotkania ,w których uczestniczyłyśmy w ciągu trzech dni, były bogate w treści merytoryczne i ciekawie przygotowane. Tak ze strony czynników oficjalnych – Urząd Miasta, czy też w kontakcie z wolontariuszami działającymi w różnych sferach życia społecznego ( dzieci, młodzież ,seniorzy) otrzymałyśmy szczegółowe informacje poparte materiałami poglądowymi (informatory),zapoznano nas z zasadami działania Telefonu Życzliwości – inicjatywa społeczna na rzecz seniorów , która znalazła wsparcie w Urzędzie Miasta Łódź( wydział zdrowia i spraw społecznych UMŁ – Zespół ds. Seniorów)

Zaskoczyła nas wielość działań Miasta dla seniorów: Miejska Karta Seniora, projekt 60+ Wolontariat; Łódzkie Senioralia; Pudełko Życia; Dzielnicowe Centra Kultury; Warsztaty Senior w Sieci; i wspomniany Łódzki Telefon Życzliwości. Wszystkie działania kierowane są do seniorów bezpłatnie. Wydawany jest również kwartalnik współredagowany przez seniorów „My, M-łodzi Duchem” – obywatelska gazeta seniorów. Też bezpłatna.

Otrzymałyśmy wyczerpującą informację na temat interesujących nas zagadnień i przede wszystkim poznałyśmy niezwykle interesujących ludzi, ludzi z pasją i otwartym sercem : Celina Maciejewska – prezes Fundacji Subvenio, Elżbieta Adamska- Tylutki – poetka i animatorka, Grażyna Busse –prezes Stowarzyszenia „Hipokamp oraz wiele osób znanych nam tylko z imienia – wolontariuszy łódzkich.

Ilość poznanych nowych praktyk, godnych naśladowania przeszła nasze oczekiwania i za to jesteśmy wdzięczne naszym przyjaciołom z Łodzi. Przed nami jednak dużo pracy, w tym najważniejsze - pozyskanie wsparcia i sojuszników szczególnie wśród decydentów.

Nawiązałyśmy nowe kontakty , poznałyśmy dobre praktyki , wśród których zainteresowały nas szczególnie ŁÓDZKI TELEFON ŻYCZLIWOŚCI oraz PUDEŁKO ŻYCIA. Uznałyśmy, że te dwa przedsięwzięcia warte są zachodu, gdyż niewielkim nakładem materialnym, przynieść mogą efekty w postaci poprawy jakości życia seniorów .
Wizytę studyjną uważamy za bardzo udaną.

Jadwiga Holeczek-Wojdat, Edyta Mężyk, Krystyna Błachut