3 Dniowa Wycieczka Szlakiem Piastowskim 22-24.04.2016

W 1050 rocznicę chrztu księcia Polan Mieszka I, członkowie Wodzisławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wczesnym rankiem wyruszyli na trzy dniową wycieczkę Szlakiem Piastowskim.
Po przyjeździe do Gniezna udaliśmy się do Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – gotycki kościół katedralny, usytuowany na Wzgórzu Lecha w Gnieźnie. Katedra była wielokrotnie miejscem koronacji królów Polskich. Tam zobaczyliśmy drzwi gnieźnieńskie przedstawiające dzieje świętego Wojciecha, biskupa praskiego z rodu Sławnikowiców, który po masakrze dokonanej na jego rodzinie opuścił Czechy i znalazł schronienie na dworze Bolesława Chrobrego. Tam podjął się misji szerzenia chrześcijaństwa wśród pogańskich Prusów. Jego wyprawa zakończyła się męczeńską śmiercią. Bolesław Chrobry wykupił zwłoki biskupa i pochował je w Gnieźnie, tworząc tam sanktuarium męczennika. W roku 998 został on kanonizowany i stał się pierwszym patronem Polski. W roku 1000 do jego grobu pielgrzymował sam cesarz niemiecki Otton III.

Po zwiedzeniu Katedry przeszliśmy na Starówkę podziwiać zabytkową architekturę. Zmęczeni, ale pełni wrażeń uczestnicy wycieczki przybyli do miejsca zakwaterowania, które znajdowało się w centrum Gniezna(Hotel Lech).

Drugiego dnia po śniadaniu wyruszyliśmy do Poznania. W Poznaniu zwiedziliśmy Bazylikę Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny – barokowy kościół farny i zarazem kolegiacki pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa Męczennika w Poznaniu gdzie o godzinie 12.15 wysłuchaliśmy koncertu organowego. Koziołki - jedna z atrakcji poznańskiego ratusza. W samo południe wychodzą ze środkowej wieżyczki i przez minutę trykają się rogami. Popularna "Bamberka" została ufundowana w 1915 roku przez znaną z handlu winem rodzinę Goldenringów. Pomyślana jako publiczna studnia, upamiętnia przybyłych na zaproszenie władz miasta rolników z okolic Bamberga (BAWARIA) którzy na początku XVIII wieku zasiedlili wyniszczone wojnami i zarazą wsie Poznańskie.

Ostatnim punktem programu drugiego dnia było zwiedzanie wyspy Ostrów Lednicki położonej na Jeziorze Lednickim, gdzie zachowane są ruiny siedziby księcia Mieszka I, Świątyni Chrztu Polskiego oraz czterech innych grodów średniowiecznych, liczne zabytki drewniane i murowane. Na wyspę dopłynęliśmy promem z tzw. Małego Skansenu. Po powrocie z wyspy zwiedziliśmy Muzeum Pierwszych Piastów, które gromadzi wszelkie pozostałości odnalezione podczas prac archeologicznych w grodzie.

Trzeciego dnia zwiedziliśmy Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieżnie. Muzeum jest instytucją zajmującą się głównie dziedzictwem polskiego średniowiecza oraz historią Gniezna i regionu. Posiada zbiory archeologiczne, sztuki, historyczne i archi-walne prezentujące zabytki od pradziejów, poprzez średniowiecze i czasy nowożytne, aż po współczesność.

Następną atrakcją był Zamek w Gołuchowie. Otoczony 162-hektarowym parkiem angielskim , zawierającym wiele okazów rzadkich i egzotycznych drzew. W parku znajduje się kaplica grobowa (dawna kaplica p.w. św. Jana Chrzciciela), w której samotnie spoczywa fundatorka, Elżbieta Izabella z Czartoryskich Działyńska.

W przebudowanym zamku Izabella umieściła swoją kolekcję dzieł sztuki, przeznaczając go na ogólnodostępne muzeum, sama zaś zamieszkała w pobliskiej oficynie (dawnej gorzelni), tzw. pałacu Czartoryskich.
Na zamku odbywają się koncerty, wnętrza służą niekiedy jako plan zdjęciowy do realizacji filmów (m.in. serialu "Królowa Bona").

Uczestnicy wycieczki dziękują za atrakcje jakie przygotowało Biuro Turystyczne JAGA oraz przewodnikowi Panu Grzegorzowi Marszałkowi za przekazaną wiedzę o zwiedzanych obiektach.

Opiekun wyjazdu Roman Kwaśny

 

DSC08833