Szlakiem Piastów - fascynująca podróż do żródła polskości

            Żądni odpowiedzi na pytania: „ gdzie, kiedy i kto stworzył Polskę „ seniorzy WUTW w dniach 04 – 06 września br .udali się na wycieczkę „Szlakiem Piastów”.

Szlak Piastowski przebiega przez dwa województwa: kujawsko-pomorskie i wielkopolskie.

Pierwszym celem naszej podróży był Kórnik nad Jeziorem Kórnickim. Zwiedziliśmy:

  • Zamek z okresu średniowiecza, otoczony fosą , uznany za pomnik historii, przebudowany przez   Tytusa Działyńskiego na styl neogotycki
  • Arboretum liczące ok.3tys odmian drzew i krzewów
  • Dom narodzin Wiesławy Szymborskiej

W dalszej drodze pojawił się przed nami zespół pałacowo-parkowy w Rogalinie. .Powstał on w XVIIIw., urządzony w stylu francuskim, otoczony francuskim ogrodem zakończonym kopą, z której szczytu widać szeroką ławicę Warty. Nieopodal Pałacu Aleja 3 dębów :LECH, CZECH i RUS.

            Drugi dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Poznania, miasta nad Wartą, z metryką datowaną od X w. Poznań jest jedynym miastem wymienionym w słowach hymnu polskiego. Patronami miasta są apostołowie Piotr i Paweł.

Jest największym centrum wystawienniczym w Polsce – Międzynarodowe Targi Poznańskie., ośrodkiem akademickim /25 uczelni wyższych/ i kulturalnym/ opera, filharmonia,teatry,muzea, galerie sztuki oraz biblioteka z 4mln wolumenów/

Posiada także 8 piętrowy stadion z 43tys miejsc. Wreszcie zabytki:

  • Katedra na Ostrowie Tumskim z 968r , zwana „ matką wszystkich katedr”, ze „Złotą Kaplicą”, w której znajduje się sarkofag oraz pomnik Mieszka I i B .Chrobrego. Tutaj umieścił swoją siedzibę pierwszy Biskup Polski Jordan .W podziemiach są relikty pierwszej Katedry, grobowce pierwszych władców oraz babtysterium.
  • FARA- bazylika kolegiacka z kolegium jezuickim.
  • Ratusz , na którego wieży o 12,00 trykają dwa koziołki.
  • Zamek Królewski na Górze Przemysława
  • Zamek Cesarski wybudowany dla Cesarza Wilhelma
  • Stary Browar, Fontanna Wolności , Cytadela , Teatr Wielki.

Poznań uznawany jest za kolebkę państwa polskiego. Płyniemy promem do najstarszej jego części

  • Ostrów Lednicki, prawdopodobnie miejsce chrztu Polski .Na tej wyspie na J. Lednickim istniał gród piastowski, a w nim zbudowany z kamienia pałac. Do pałacu przylegała kaplica z basenami chrzcielnymi. Przy reliktach w 1050 rocznicę chrztu Polski zawisł dzwon 225 kg „Mieszko i Dobrawa”.

Po południu wjeżdżamy do grodu Lecha – Gniezna. W Bazylice Archit. Wnieb. NMP , zwanej Katedrą Gnieżnieńską spoczywają w srebrnej trumieńce relikwie św.Wojciecha Męczennika.

Bezcenne są też odlane z brązu Drzwi Gnieżnieńskie tzw.”porta rega”.,zdobione płaskorzeżbami z życia Sw.Wojciecha. To tutaj koronowano 5 władców Polski. Gniezno nazwane jest miastem królów i prymasów.

Szybki powrót do hotelu, obiadokolacja i wyjście na koncert operowy „Zaczarowany Flet” A. Mozarta, w wykonaniu artystów Teatru Wielkiego i Opery w Poznaniu. Zafascynowani partią Sarastra i Królowej Nocy wracamy na nocleg.

Ostatni dzień rozpoczynamy zwiedzaniem Pałacu w Śmiełowie z1797 r, zbudowanym na planie podkowy, gdzie w 1831r, przebywał krótko A .Mickiewicz. W pałacu urządzono Muzeum Jego imienia z wystawą przedstawiającą życie poety i Jego rodziny.

Ostatnim punktem wycieczki jest Zamek w Gołuchowie, osadzony na planie prostokąta , z basztami w każdym narożniku, powstały w latach 1550-1556 . Zamek rozkwitł za czasów Izabelli Czartoryskiej, która przebudowała go na styl zamków nad Loarą,Sale zamkowe są bogato wyposażone i stanowią obecnie wartość Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Wokół początków państwa polskiego narosło mnóstwo legend. Czas więc w drodze powrotnej na jedną z nich: „skąd się wziął Orzeł w godle Polski?”

Prawdopodobnie w Gnieżnie , Lech zobaczył gniazdo majestatycznego orła białego , symbolu siły, władzy           i zwycięstwa. Ile legendy a ile prawdy oceńcie sami. Ja tylko dodam , że wycieczka była udana, przyjemna           i pouczająca.

Lodzia