To już po raz siódmy studenci WUTW wzięli udział w WOŚP. Podczas kwestowania zebrano kwotę 10 011,68 zł a sukces ten zawdzięczamy naszym wspaniałym wolontariuszom i ich pomocnikom. Są to następujące osoby:

 • Mirosława Pawliczek z Jadwigą Holeczek-Wojdat i Heleną Chmielewską.
 • Krafczyk Bronisława z Bożeną Kowalczyk.
 • Kucza Bożena z mężem Grzegorzem.
 • Kowalczyk Waldemar z Małgosią Łapką.
 • Zaorska Mirosława z Pendziałek Barbarą.
 • Dragon Barbara i mąż Jerzy
 • Lisiecki Jerzy oraz Łaciok Lucjan.
 • Nasza rekordzistka Edyta Mężyk, która zebrała kwotę 4344,43 zł, z Teresą Adamczyk i Gwoździk Bożeną.

Całą akcję wspierali w Sztabie WUTW zapewniając ciepłą atmosferę i strawę: Wisia Widenka, Lucyna Kowalczyk, Ewa Strzelczyk, Krysia Błachut i Roman Kwaśny.

Wszystkim kwestującym i członkom Sztabu serdecznie dziękujemy.

Dziękujemy również za gastronomiczne „granie” z WOŚP, cukierni Meisel oraz naszej koleżance Wisi Widence.


SIEMA
Kowalczyk Waldemar

Pod takim hasłem odbyło się kolejne już spotkanie kolędowe zorganizowane dla członków wodzisławskiego UTW. W dniu 08 stycznia 2018 r . w gościnnych progach I LO w Wodzisławiu śl. powitała nas Pani Dyrektor Janina Rurek i zaprosiła do przepięknie odnowionej auli. Już nie jeden koncert, czy spotkanie odbywały się w tym miejscu, ale tym razem wystrój wnętrza, efekty wizualne i cała oprawa multimedialna zrobiły na nas ogromne wrażenie. Całości dopełnił wspaniały występ bardzo zdolnej młodzieży. Pod kierunkiem Pań : dr Elżbiety Tkocz i mgr Gabrieli Nocoń młodzież przygotowała spektakl oparty na tekstach o Bożym Narodzeniu. Na ponad godzinny koncert złożyły się wzruszające czytania z Pisma Św, kolędy, pastorałki i okolicznościowe piosenki wykonane z takim artyzmem i profesjonalizmem, że miało się wrażenie iż jest to prawdziwa scena teatralna, a nie szkolna aula w małym miasteczku. Wspomnieć również należy o całej obsłudze technicznej, niewidocznej dla uczestników, a pracującej z oddaniem w „dziupli” jak młodzież nazywa pomieszczenie reżyserki oraz ich opiekuna Pana Alberta Świerkota. Po zakończonym koncercie młodzież została obdarowana słodyczami, a zgromadzona w auli publiczność wspólnie kolędowała jeszcze przez jakiś czas, częstując się pysznym kołaczem, kawą i herbatą. Gromkim odśpiewaniem 100 lat uczciliśmy też kolejne urodziny naszej koleżanki Stasi Wieczorek, która właśnie w tym dniu obchodziła swoje święto.

Do zobaczenia za rok

Janka B.

 

Zapraszamy do wzięcia udziału w organizowanym po raz pierwszy wyjeździe na Zimową Senioriadę w roli zawodników oraz kibiców.

Koszt wyjazdu: 140 zł. W cenie: przejazd autokarem, 1 nocleg (pokoje 2,3,4-osobowe), 1 obiad, 1 śniadanie, wieczór integracyjny w restauracji "Viktoria" (danie obiadowe, ciasto, kawa, herbata, woda, lampka wina).

Szczegółowy plan wycieczki w zakładce: PROPONUJEMY i wybieramy: TURYSTYKA

Zapisy chętnych na wyjazd przyjmowane do 25.I.2018 r. Ilość miejsc - 30 osób.

Wpłata 140 zł. przyjmowana będzie w biurze WUTW dnia 25 stycznia, w godz. 15:00 - 17:00

W konkurencjach biorą udział Studenci UTW oraz innych organizacji i stowarzyszeń seniorów - rocznik 1968 i starsi. Zawodnik bierze udział tylko w 1 konkurencji.

Niektóre konkurencje podzielone są na kategorie wiekowe:

 • 1) 50 - 59 lat
 • 2) 60 - 69 lat
 • 3) 70 - 79 lat
 • 4) 80 - 89 lat
 • 5) 90 +

 

konkurencje str. główna ogłoszenia Senioriada

 

PLAN WYJAZDU

 • 1. Wyjazd 26.II.2018 r. godz. 9:00 (przystanek przy "Karuzeli")
 • 2. Ok. godz. 13:00 przyjazd do Rabki Zdr., zakwaterowanie , obiad, czas wolny, W godz. 14:30 - 17:00 uczestnicy Senioriady mogą skorzystać z zabiegów leczniczych w promocyjnych cenach:
  • a) grota solna
  • b) sauna
  • c) jaskinia solna
  • d) solankowe inhalacje grupowe
 • 3. Godz. 18:00 - spotkanie integracyjne w restauracji "Viktoria", nocleg.
 • 4. Śniadanie, godz. 9:00 - uroczyste otwarcie Senioriady, udział w konkurencjach, godz. 15:00 - 16:00 - zakończenie Senioriady,
 • 5. Powrót do Wodzisławia Śl. ok. godz. 20:00

Informacji udziela:EDYTA MĘŻYK tel. 606 473 704

Są takie momenty w życiu każdego, że duma powoduje wzruszenie i dużą radość. To właśnie czułam, prawie przez cały dzień - 25 listopada - podczas odbywającego się I Festiwalu " Senior Dance". Organizatorami wydarzenia byli: Szkoła Tańca "Dance Floor Kings, Wodzisławskie Centrum Kultury oraz Wodzisławski Uniwersytet Trzeciego Wieku.
Wszyscy współoranizatorzy stanęli na wysokości zadania i wykazali się kreatywnością i profesjonalizmem. Dziękuję za doskonałą współpracę podczas realizacji tego zadania.

Największe słowa uznania i podziękowania kieruję do Was Koleżanki i Koledzy- Słuchacze WUTW. To było duże wyzwanie, zupełnie nowe zadanie,wymagające zgrania, dobrej logistyki, osobistego zaangażowania i dużego wysiłku.Zdaliśmy ten egzamin na 5 +. Najważniejsze jednak, że to nie moja sugestywna opinia lecz powtarzające się pochwały ze strony zaproszonych do udziału grup z innych uniwersytetów oraz współoranizatorów.
Bardzo dziękuję wszystkim tym słuchaczom WUTW, którzy "zasponsorowali" ciasta - piekli lub dołożyli się do kosztów.Dziękuję za tak hojny odzew na naszą prośbę.

Byliśmy chwaleni za :

- sprawność przyjmowania i opiekowania sie gośćmi przez cały czas ich pobytu : biuro rejestracji festiwalu, pilotki poszczególnych grup, organizację przebiegu całości - za tę część odpowiadał Roman Kwaśny 
- gościnność i obfite zaopatrzenie barku  gastronomicznego, ilość i różnorodność ciast, przepyszny bogracz - to niewątpliwe walory tej części wydarzenia za którą odpowiadała Edyta Mężyk . . 
- poszczególne grupy wyjechały z wodzisławskiego festiwalu z gadżetami w postaci statuetki i dyplomu.

Organizacja tego wydarzenia była możliwa, dzięki pozyskaniu sponsorów, którzy sfinansowali następujące wydatki: statuetki,dyplomy,plakaty,  poczęstunek. 

1) Adam Jordan -  firma cateringowa ( sponsorowanie w znacznej części poczęstunku - bogracz )
2) Doradztwo Podatkowe Graczyk
3) Handlobud - Hurtownia Materiałów Budowlanych
4) Piekarnia - Koczor Roman
5) Krzysztof Gadowski - Poseł na Sejm RP
6) Krzysztof Jaroch
7) Adam Foks
8) Wodzisławskie Centrum Kultury
9) Wodzisławski Uniwersytet Trzeciego Wieku
 
Wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację wydarzenia I Festiwal Tańca " Senior Dance" bardzo serdecznie dziękuję .
Do zobaczenia w przyszłym roku na II Festiwalu Tańca"Senior Dance" - Jadwiga Holeczek-Wojdat

 

Festiwal Tańca Senior Dance, współpraca Wodzisławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Wodzisławskim Centrum Kultury,10letnia działalność WUTW wraz z ofertą  dla seniorów wodzisławskich będzie tematem programu " Tylko dla dorosłych",którego emisja odbędzie się na antenie Radia Katowice już w czwartek 23 listopada o godz. 21:15.
 Zapraszamy wszystkich do wysłuchania rozmowy, w której przy mikrofonie udział wzięli: Jadwiga Holeczek-Wojdat, Krystyna Błachut, Edyta Mężyk oraz Krzysztof Jaroch dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury. Program prowadziła redaktor Agnieszka Strzemińska.

   W dniu 20.11.2017 o godz.16:30 w świetlicy Szk. Podst. nr 5 odbyło się Spotkanie Wspominkowe. Zaproszeni do udziału byli: 
   - 50 osób, które są członkami WUTW nieprzerwanie od 2007 - nadal czyli 10 lat.
   - Zarząd WUTW
   - 7 osób, które w minionym okresie 10 lat pełniły funkcje w różnych okresach w zarządzie WUTW bądź w komisji rewizyjnej .
   - laureatki konkursu literackiego " Mój UTW - jaki jest. Jak zmienił się przez te 10 lat."

Spotkanie odbyło sie w sympatycznej atmosferze wspomnień i radości z osiągnięć naszego uniwersytetu.Swoje literackie prace konkursowe zaprezentowały panie: Stefania Klimek, Janina Bańczyk, Leokadia Pawelec.
Spotkanie umilił nam krótkim koncertem zespół wokalny " Konstelacja", a rozmowom, pogaduszkom i wspominkom nie było końca.
Każdy z uczestników spotkania otrzymał na pamiątkę monografię poświęconą aktywności seniorów wodzisławskiego uniwersytetu oraz problematyce ludzi starszych.Wydanie monografii zainicjowała  prezes Jadwiga Holeczek-Wojdat a opracował naukowo dziekań AHE
dr Artur Łacina Łanowski.
Monografia "Polski Senior w obszarze komunikacji społecznej. Jubileusz 10-lecia UTW w Wodzisławiu Śląskim" powstała w wyniku  kilkumiesięcznej współpracy Pana Dziekana z Liderami klubów zainteresowań oraz zespołów artystycznych WUTW i obrazuje całe spektrum zainteresowań i aktywności naszych słuchaczy.

Teraz czas na podziękowania dla tych, którzy to sympatyczne spotkanie przygotowali:członkinie klubu wolontariuszy "Pomagam" upiekły ciasto, zrobiły kanapki i przystawki, przygotowały i udekorowały stoły, posprzatały po przyjęciu  - Edyta Mężyk, Teresa Adamczyk, Krystyna Błachut, Barbara Pendziałek, Halina Szweda, Jagoda Marek,  Asia Barska-Sobczak, Janina Bańczyk,Bożena Gwoździk, Helena Blokesz, Natalia Szebesta,Ela Wietecha, Mirka Zaorska.

Do sprzątania włączyli się członkowie zarządu ; Wisia Widenka, Waldek Kowalczyk, Ewa Strzelczyk, Jadwiga Holeczek - Wojdat.
Członkiniom warsztatów florystycznych odbywających się w AHE dziękujemy za przygotowanie i sprezentowanie pamiątkowych serduszek.
Za część związaną z zaproszeniem gości, przygotowanie gadżetów i sprawy organizacyjne dziękuję  Marii Lisieckiej.

Było to logistycznie- duże przedsięwzięcie, któremu mam nadzieję sprostaliśmy w miarę naszych możliwości i sił.

 

 

 

  

       Delegacja seniorów Widzisławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przebywała w dniach 18.09 – 22.09.2017 z rewizytą u Seniorów w Gladbeck.

Wizyta przebiegała w bardzo przyjaznej atmosferze , która sprzyjała wymianie doświadczeń w sprawie opieki nad seniorami.
Zapoznano nas z warunkami funkcjonowania domów opieki społecznej i warunkami przebywania tam ludzi starych.

 Zaznajomiono nas także z ( innowacyjnym na skalę europejską)  projektem Fundacji Theodora  Fliednera  „Mieszkanie we wiosce w podeszłym wieku”.

Niezwykle interesującym  było zwiedzanie parlamentu kraju związkowego Westfalii –Nadrenii oraz spotkanie z parlamentarzystą Michaelem Hubnerem.

Informacje na temat opieki nad ludźmi starymi i niepełnosprawnymi ( fizycznie i intelektualnie ) będą najprawdopodobniej przyczynkiem do wprowadzenia niektórych rozwiązań w naszej rzeczywistości.

Wspólnie z Przyjaciółmi z Niemiec zastanawiamy się nad różnymi formami dalszej współpracy i  działań  na rzecz wzrostu  świadomości społecznej seniorów z różnych kręgów kulturowych.

Fakt, że seniorów WUTW przyjął na śniadaniu w magistracie burmistrz  Ulrich Roland, świadczy o wadze, jaką przywiązują władze miast Gladbeck i Wodzisławia Śląskiego do problemów ludzi starszych i starych.
Bardzo dziękujemy Prezydentowi Miasta Mieczysławowi Kiecy za wsparcie i umożliwienie nam rewizyty w Gladbeck

Wszystkim spotkaniom towarzyszyło motto : „ W dzisiejszych czasach jest bardzo ważne, aby zrozumieć innych ludzi. I nie tylko ich muzykę, ale również filozofię , ich nastawienie, ich zachowania. Tylko wtedy mogą się narody wzajemnie zrozumieć.” ( Helmut Szmidt).
Według tego przesłania strona niemiecka przygotowała pobyt polskiej delegacji.

Pod takim hasłem odbyła się w dniu 14 października 2017 impreza sportowo – rekreacyjna na terenie Rodzinnego Parku Rozrywki Trzy Wzgórza. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia był kolega Waldek Kowalczyk, wiceprezes zarządu WUTW, a współorganizatorami  Klub Sportowy Forma, MOSiR i miasto Wodzisław Śl. Udział wzięły także   wodzisławskie Amazonki, Nasze Miasto Rydułtowy  oraz duża grupa mieszkańców naszego miasta w wieku 50+ , nie zrzeszonych w żadnych organizacjach. Na apel organizatorów odpowiedziało w sumie 111 osób. Do przejścia była przygotowana 2,5 kilometrowa trasa, którą należało pokonać minimum 2 razy. Najbardziej wytrwali zawodnicy pokonali po 6 okrążeń – pięcioro zawodników. Po 5 okrążeń zaliczyło 4 zawodników. Spora grupa przeszła po 4 i 3 okrążenia no i oczywiście największa liczba uczestników pokonała podstawowe dwa „kółeczka”. Pogoda w tym dniu była bardzo sprzyjająca, nie padało, lekkie zachmurzenie i dość ciepło. Natomiast pogoda ducha i atmosfera były bardzo gorące. Uśmiechy, przybijanie „piątek, rozmowy w grupach przyjaciół – to wszystko sprawiło, że nikt nie zauważył, kiedy przeszedł 5,10 czy nawet 15 kilometrów. Już o godzinie 12,15 mieliśmy pokonane 332 okrążenia, co nam dało w sumie 830 km. To jest o 60 km. więcej niż wynosi trasa z półwyspu Hel do Wodzisławia Śl. Osoby, które przeszły najdłuższy dystans zostały nagrodzone symbolicznymi upominkami, natomiast wszyscy uczestnicy posilali się w polowym bufecie. Tam koleżanki przygotowały gorącą herbatę, pyszny chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym. Wszystkim, którzy wzięli udział w tym wspaniałym wydarzeniu podziękowała i imprezę podsumowała prezes zarządu WUTW – Jadwiga Holeczek-Wojdat.  Podkreślić należy też duże zaangażowanie koleżanek i kolegów w samą organizację imprezy a później w obsługę techniczną – rejestracja uczestników, mierzenie trasy, liczenie przebytych kilometrów no i wspomniana wyżej obsługa bufetu polowego. Nie sposób wymienić imiennie każdego, bo była to grupa blisko 20- osobowa  więc wszystkim należą się wielkie słowa uznania i podziękowania za wielki wkład pracy.

To była piękna inicjatywa, dobra organizacja  i wspaniała dawka ruchu na świeżym powietrzu, bo o to przecież chodzi. Ruch to zdrowie – a w zdrowym ciele zdrowy duch.

Janina Bańczyk

 WUTW w poniedziałek 2.10.2017r. po raz jedenasty uroczyście zainaugurował nowy rok akademicki. Uroczystość rozpoczął koncert „ impresje muzyczne u progu jesieni”w wykonaniu uczniów i nauczycieli Szkoły Muzycznej I st. im. Wojciecha Kilara w Wodzisławiu Śl. Wystąpił duet saksofonowy oraz kwartet fletowy , prezentując muzykę klasyczną, popularną i filmową. W świat opery i musical,u wprowadziła słuchaczy p. M. Kalus Cholewa -sopran. Wykonawcom akompaniowała p. A. Czyż – Kopciak, a całość prowadziła p. B. Błaszczyk. W gali udział wzięli włodarze miasta z p. Prezydentem M. Kiecą oraz p. Starostą I. Serwotką, a także parlamentarzyści p. Teresa Glenc i p. Krzysztof Gadowski. Podczas kolejnych wystąpień złożyli wszystkim słuchaczom WUTW życzenia z okazji nowego roku akademickiego , a także4 wyrazili swój podziw dla aktywności, pomysłowości i prężnego zaangażowania w sprawy „swojej uczelni” i regionu. Na ręce Pani Prezes WUTW wraz z kwiatami złożono podziękowania dla całego Zarządu prężnie działającej społeczności. W dalszej części odbyła się immatrykulacja, czyli przyjęcie nowych osób w szeregi studentów, wręczenie im legitymacji studenckich oraz przyjęcie ślubowania. Wręczono również wyróżnienia za pracę na rzecz WUTW oraz bony upominkowe dla osób biorących udział w konkursie literackim „Mój Uniwersytet – jaki jest? Jak zmienił się przez lata? ”. Pełen optymizmu wykład inauguracyjny wygłosił dr Artur Łacina Łanowski prodziekan Wydz. Zamiejscowego AHE w Łodzi, członek Rady Programowej WUTW, współtwórca monografii podsumowującej 10-letni okres działalności WUTW, którego celem jest aktywizacja intelektualna, psychiczna, społeczne i fizyczna osób starszych. Łacińską sentencją „QUOD BONUM, FELIX, FAUSTUM, FORTUNATUMQUE SIT” oznaczającą życzenia dobrego i szczęśliwego roku akademickiego dokonał otwarcia roku 2017/2018. Studenckim zwyczajem odśpiewano „ Gaudeamus igitur ”, czyli z łac. „ radujmy się więc ” - studencką pieśń hymniczną. Na zakończenie Prezes WUTW p. J. Holeczek - Wojdat przedstawiła ramowy program działalności WUTW w nowym roku akademickim, a także zaprosiła wszystkich słuchaczy i mieszkańców 50+ z naszej aglomeracji do udziału w imprezie sportowej dnia 14.10.2017 pt. „ 760km NORDIC WALKING seniorów na 760-lecie Wodzisławia Śl. ”, która to impreza znalazła wielkie uznanie p. Prezydenta naszego miasta. Spotkanie dobiegło końca w miłej, koleżeńskiej atmosferze. Zapraszamy wszystkich do spełniania swoich marzeń poprzez aktywny udział w zajęciach WUTW, gdyż jak mawiał Paulo Coelho „ to możliwość spełnienia marzeń sprawia, że życie jest tak fascynujące”.

                                                                                                                                                        Leokadia Pawelec