Tegoroczny przedsylwestrowy koncert „Oskar Jasiński i jego Goście” został realizowany w ramach projektu „Kultura zbliża pokolenia” - rodzaj zadania publicznego „Organizowanie na terenie miasta wydarzeń kulturalnych, w szczególności: festiwali, koncertów, konkursów, spektakli, występów artystycznych”.

Po powitaniu wszystkich Gości, prowadząca wydarzenie Bożena Kowalczyk - w imieniu zarządu Wodzisławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, serdecznie podziękowała:

1/ władzom Miasta Wodzisławia Śląskiego, za sfinansowanie dzisiejszego koncertu, który zamyka nasz projekt, bowiem – przypomnę – za nami już są trzy spotkania muzyczno – literackie.

2/ Pani Katarzynie Rokowskiej-Szyroki, dyrektor oraz pracownikom Wodzisławskiego Centrum Kultury, gospodarzom miejsca eventu,

3/ Stowarzyszeniu NASZ WODZISŁAW, za sponsorowanie szampanów oraz soków,

4/ Uczniom Szkoły Ekonomicznej za pomoc przy poczęstunku - oraz opiekunowi młodzieży, nauczycielowi, panu Jackowi Sendek,

5/ Klubowi Miłośników Muzyki i Teatru przy WUTW wraz z jego liderką, panią Elzbietą Wietecha, za organizację przedsięwzięcia.

WUTW – pomysłodawca projektu, po którego stronie była organizacja wydarzenia, sfinansował, m.in. skromny poczęstunek, na który Gości zaproszono po koncercie.

Następnie prezydent Wodzisławia Śl., pan Mieczysław Kieca, złożył życzenia z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. W przemówieniu swym podziękował mieszkańcom miasta oraz słuchaczom WUTW za wsparcie i wszystkie pomocnicze działania skierowane do przebywających u nas uchodźców z Ukrainy. Wspomniał również naszego kolegę, Andrzeja Płaczka, który przed laty był inicjatorem przedsylwestrowych koncertów.

Gospodarz koncertu, pan Oskar Jasiński - tenor, do współpracy zaprosił panią Zofię Garganisz -sopranistkę oraz pana Marcina Tomasza Kotarbę – tenora. Towarzyszył im zespół muzyczny MAES-QUARTET

i para taneczna Małgorzata Dorosiewicz Kotarba i Yatskevich-Yauheni.

Występ wzbudził ogromne emocje wśród uczestników, które zostały wyrażone gromkim aplauzem..

Na zakończenie, w holu WCK, Goście mieli okazję przy lampce szampana czy soku, złożyć znajomym i przyjaciołom świąteczne i noworoczne życzenia.

Tekst: Bożena Kowalczyk

Członkowie Klubu Aktywności Fizycznej oraz sympatycy Klubu 9 grudnia zwiedzali wystawy w Muzeum Historii Katowic : „Wokół Mistrzów Grupy Janowskiej” i „U nos w doma na Nikiszu”. Uczestniczyli również w „Jarmarku na Nikiszu”, gdzie zakupili świąteczne ozdoby oraz swojskie produkty regionalne. Nie obyło się bez aromatycznego grzańca oraz smacznego śląskiego jadła. Wszystkim uczestnikom imprezy dziękuję za pomoc i stworzenie miłej atmosfery.

Anna Bendig - Liderka Klubu Aktywności Fizycznej

Spotkanie muzyczno-literackie "Barwy jesieni" zgromadziło w listopadowy wtorkowy wieczór w Pałacu Dietrichsteinów seniorów, do których skierowane było wydarzenie w ramach projektu "Kultura łączy pokolenia". Gospodarzem eventu był WUTW a środki finansowe zapewnił UM w Wodzisławiu Śl.

Koncert w wykonaniu zespołu Grupa Przyjaciół i Nie Tylko był prawdziwą ucztą dla miłośników klimatycznej muzyki, bowiem zespół porusza się w obszarze piosenki poetyckiej i autorskiej, w każdym utworze ceni dobrą muzykę ale również piękne słowo.

Skład Grupy Przyjaciół i Nie Tylko jest bardzo rozbudowany, jednak na potrzeby tego koncertu został mocno ograniczony do wykonawców:

Aleksandra Skotarek- wokal, piano

Magdalena Celmer- wokal

Dominika Celmer- skrzypce

Marcin Celmer- konga, instrumenty perkusyjne

Dariusz Skotarek- nagłośnienie.

Goście usłyszeli znane piosenki poetyckie i pochodzące z filmów w niecodziennej aranżacji oraz autorskie piosenki zespołu: „Zaproście mnie do stołu”, „Miasto słońca”, „Miasto ze snów”, „Tutaj jestem”, „Czas rozpalić piec”, „Pejzaże Harasymowiczowskie”, „Starsza kobieta”.

Były też utwory instrumentalne: „Ave Maria” z filmu „Prowokator, „Kołysanka” oraz „Mia and Sebastian’ theme” w wykonaniu grającej na skrzypcach 17-letniej Dominiki Celmer oraz Aleksandry Skotarek - piano.

Zespół zaprezentował 3 piosenki („Pedziała mi matka”, „Fojtowa rola”, „Zachodzi słoneczko”) ze swojej płyty pod tytułem „Pofyrlane Pieśniczki” Płyta to zbiór dawnych śląskich pieśni, we współczesnych, nietuzinkowych aranżacjach Piotra Kotasa. Na zakończenie uczestnicy zostali zaproszeni do wspólnego śpiewania.

Podczas spotkania członkowie teatru WUTW "Młodzi Duchem":

Mirka Zaorska, Ela Skibińska, Zosia Dziura oraz Waldemar Kowalczyk przeczytali wiersze o tematyce jesiennej.

W spotkaniu w sali koncertowej pięknie odremontowanego pałacu wzięli udział również włodarze miasta: Mieczysław Kieca, prezydent oraz Izabela Kalinowska, pierwszy zastępca prezydenta. Starostwo powiatowe reprezentowali: Adam Krzyżak, przewodniczący Rady Powiatu oraz Jan Zemło, przewodniczący PRPP.

Niespodzianką była obecność gości z Francji.

Wodzisławski Uniwersytet Trzeciego Wieku 17.10.2022 świętował 15 -lecie swojej działalności. Z tej okazji w Wodzisławskim Centrum Kultury odbył się koncert, na którym wystąpiła Naira Ayvazyn, sopran, artystka o armeńskich korzeniach, która swą karierę rozpoczęła w wieku 9 lat na scenie Erevańskiej Opery Narodowej. Artystce towarzyszył Marcin Tomasz Kotarba, tenor/baryton, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Akademii Pedagogicznej tamże.

Artyści zaśpiewali głównie znane i lubiane arie operetkowe: „W rytm walczyka”, „Czardasz Sylwi”, „Choć na świecie”, „Varażdin”, „Przetańczyć całą noc”, „Brunetki, blondynki…”, „Funiculi, funicula”, „Usta milczą”, „Libiamo” oraz pieśń napolitańską „O sole mio” i piosenkę „My way”.

Koncert odbył się dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta Wodzisław Śl.
Wcześniej jednak odbyło się odczytanie i wręczenie podziękowań dla:

- Andrzeja Płaczka – za społeczny wkład pracy, który przyczynił się do rozmiłowania w muzyce i teatrze naszych słuchaczy;

- Elżbiety Wietecha - za kontynuację muzycznej i teatralnej misji naszego Uniwersytetu, organizację koncertów, spotkań przy muzyce, wyjazdów na spektakle teatralne;

- Mieczysława Kiecy, Prezydenta Wodzisławia Śl. (którego reprezentowała Izabela Kalinowska, I Zastępca Prezydenta) – za wieloletnie sprawowanie mecenatu nad działalnością kulturalną WUTW.

W imieniu prezes Donaty Malińskiej, zarządu oraz słuchaczy WUTW podziękowania złożyły: Krystyna Błachut, Edyta Mężyk i Donata Malińska.

Następnie na tle prezentacji na temat działalności Klubu Miłośników Muzyki i Teatru WUTW Andrzej Płaczek i Elżbieta Wietecha przedstawili historię koncertów i spotkań muzycznych, które organizowane były przy wsparciu włodarzy miasta dla słuchaczy naszego stowarzyszenia i mieszkańców Wodzisławia Śl.

Na zakończenie prowadząca spotkanie, Bożena Kowalczyk, podziękowała współorganizatorom i sponsorom:
Mieczysławowi Kiecy - Prezydentowi Miasta
Katarzynie Rokowskiej - Szyroki - Dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury
Marianowi Salamon -Piekarnia Radlin
Tomaszowi Szczotokowi-
Prezesowi Zarządu „SPOŁEM”
Dariuszowi Kądziela -Piekarnia DIK-Rybnik
Andrzejowi Pałce –Dyrektorowi Warsztatów Terapii Zajęciowej w Wodzisławiu
Edycie Mężyk – słuchaczce WUTW
Danucie Żelechowskiej – słuchaczce WUTW i w imieniu Zarządu zaprosiła gości do sali kawowej na poczęstunek, przygotowany przez członkinie Klubu Miłośników Muzyki i Teatru oraz liderkę Klubu Wolontariuszy a dotowany z finansów WUTW.

Prezes WUTW, Donata Malińska, podczas wydarzenia wygłosiła następującą mowę:
"Podczas dzisiejszej uroczystości Inauguracji Roku Akademickiego 2022/2023 mieliśmy okazję obejrzeć spektakl pt. „ŚWIĘTOSZEK” w wykonaniu Teatru WUTW „Młodzi Duchem” . Reżyseria, adaptacja i scenografia przygotowana przez Panią Dorotę Zawada.
Byliśmy świadkami Immatrykulacji nowych studentów, którą poprowadziła Pani Elżbieta Trojnar - Dziekan Akademii Humanistyczno – Ekonomicznej w Łodzi, Filia w Wodzisławiu Śląskim. Zgromadzeni w sali WCK studenci odśpiewali Gaudeamus Igitur oraz wysłuchali Wykładu Inauguracyjnego pt. „SENIOR – CZŁOWIEK NA MIARĘ XXI WIEKU” wygłoszonego przez Panią dr Marię Kopsztejn.
Szanowni Państwo,
Na przestrzeni 15 lat nasz Uniwersytet stał się prężnie działającą organizacją, która oferuje swoim członkom nie tylko rozwijanie pasji, wszechstronne możliwości działania, ale przede wszystkim poczucie wspólnoty. Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania wielu osób wspierających nas w przygotowywaniu oferty edukacyjnej i propozycji zajęć rozwijających umiejętności i pasje słuchaczy, a także oferty aktywnego spędzania czasu i funkcjonowania w środowisku lokalnym.
18 sierpnia 2007 roku zorganizowane zostało przez Pana Prezydenta Mieczysława Kiecę spotkanie z przedstawicielami Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi oraz Stowarzyszenia „Nasz Wodzisław”, które to dało początek naszemu Uniwersytetowi.
Zebranie założycielskie członków odbyło się 31 sierpnia 2007 roku.
Kolejne Zarządy organizowały pracę przy wsparciu liderów klubów, wykładowców, starostów grup, dyżurnych i wielu innych aktywnie udzielających się osób, które to osoby w ramach wolontariatu rozwijały wymiar integracyjny aktywności intelektualnej, artystycznej i fizycznej.
Dlatego w imieniu społeczności naszego Uniwersytetu słowa podziękowania składam tym wszystkim osobom, a szczególne uznanie należy się prezesom kolejnych kadencji:
- ś. p. Jerzemu Lisieckiemu
- Pani Ewie Spas – Prezes II i III kadencji
- ś. p. Jadwidze Holeczek – Wojdat
- Pani Jadwidze Widenka – Prezes V kadencji
Na merytoryczne wsparcie mogliśmy zawsze liczyć ze strony członków Rad Programowych.
W obecnej Kadencji zaproszono do udziału w Radzie ważne dla naszego rozwoju postacie życia społecznego.
1. dr Wiesława Walkowska – Nauczyciel akademicki - Uniwersytet Śląski
2. dr Maria Kopsztejn - Nauczyciel akademicki - Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu
3. Elżbieta Trojniar – Dziekan Akademii Humanistyczno – Ekonomicznej w Łodzi
4. Beata Baszczok - Dyrektor Szkół Edukacji Innowacyjnej AHE
5. Donata Malińska – Prezes WUTW
6. Jadwiga Widenka – Członek Zarządu WUTW
7. Ewa Wrożyna- Chałupska – Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki w Wodzisławiu
8. Katarzyna Zöllner - Solowska – Naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego
9. Grzegorz Hajduczek – Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Wodzisławia Śląskiego
10. Sławomir Kulpa – Dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śląskim
11. Piotr Struzik - Dyrektor TEB Edukacja w Wodzisławiu Śląskim
12. Paweł Sobik - Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Wojciecha Kilara
13. Katarzyna Rokowska - Szyroki - Dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury
14. Bogdan Bojko - Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji „CENTRUM”
Zadaniem Rady Programowej jest przede wszystkim opieka nad merytoryczną działalnością programową, wspieranie inicjatyw słuchaczy i pomoc w ich realizacji.
W ostatnich latach nasi słuchacze nauczyli się funkcjonować w cyfrowym świecie dzięki możliwościom skorzystania z tej nowej formy komunikacji w ramach zrealizowanego projektu „Cybersenior”. Dlatego zachęcam Państwa do odwiedzania strony internetowej WUTW, gdzie znajdują się wszystkie bieżące informacje (www.wutw.pl).
Przed nami nowy rok akademicki, nowe wyzwania, możliwości i aktywności.
W okresie wakacji czyniliśmy starania o zapewnienie obsady kadrowej w celu prowadzenia zajęć oraz możliwość skorzystania z pomieszczeń w jednostkach samorządowych naszego miasta.
Dziękuję Władzom samorządowym naszego miasta oraz wszystkim dyrektorom, na czele
z Panią Katarzyną Rokowską-Szyroki- Dyrektor WCK oraz Panem Sławomirem Kulpa - Dyrektorem Muzeum , za umożliwienie prowadzenia zajęć dla naszych studentów.
Dziękuję przedstawicielom władz powiatowych: Panu Staroście Leszkowi Bizoniowi oraz Pani Dyrektor Irenie Obiegły za merytoryczne wspieranie nas w działaniach na rzecz słuchaczy z niepełnosprawnościami, współpracę projektową oraz rozwój wolontariatu.
Słowa podziękowania kieruję również do wszystkich współpracujących z nami stowarzyszeń, parafii, instytucji gospodarczych oraz osób fizycznych.
Życzymy owocnego roku akademickiego przebytego w zdrowiu i zadowoleniu!!
Zarząd WUTW"
Do życzeń dołączyli się:
Pan Mieczysław Kieca - Prezydent Miasta Wodzisławia Śląskiego,
Pan Leszek Bizoń - Starosta Wodzisławski,
Ks. Prałat Bogusław Płonka- Proboszcz Parafii pw. Wniebowzięcia NMP,
Ks. Daniel Ferek - Proboszcz Parafii Augsbursko - Ewangelickiej,
Pani Joanna Rduch - Kaszuba - Przewodnicząca Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych,
Pan Adam Wawoczny - Przewodniczący Subregionu Zachodniego,
Pani Maria Białek - UTW w Rybniku,
Zarząd UTW w Żorach
Pan Jerzy Waltar - Starszy CECH-u
Pan Łucjan Bańczyk- Kierownik Zespołu „Nie Dejmy Się”.
Wykład inauguracyjny wygłosiła dr Maria Kopsztejn "Senior - człowiek na miarę XXI wieku".
Prowadzenie: Bożena Kowalczyk

Podczas uroczystej Inauguracji Roku Akademickiego 2022/2023 w 15 lecie funkcjonowania naszego Uniwersytetu mieliśmy możliwość obejrzenia spektaklu "Świętoszek" w wykonaniu aktorów Teatru WUTW "Młodzi Duchem" w reżyserii i adaptacji Pani Doroty Zawada. Byliśmy świadkami uroczystej Immatrykulacji poprowadzonej przez Panią Elżbietę Trojnar -Dziekan Akademii Humanistyczno - Ekonomicznej w Łodzi filia w Wodzisławiu Śląskim.
Zgromadzeni w sali WCK studenci odśpiewali hymn "Gaudeamus Igitur" oraz wysłuchali wykładu inaugaracyjnego pt."Senior - człowiek na miarę XXI wieku" wygłoszenego przez Panią dr Marię Kopsztejn.
Prezes Donata Malińska wygłosiła wystąpienie, w którym m.in. nawiązała do historii naszego Uniwersytetu oraz zaprezentowała plany na kolejny rok akademicki. Uroczystość zaszczycili przedstawiciele samorządu miejskiego na czele z Panem Prezydentem Mieczysławem Kiecą i samorządu powiatowego reprezentowanego przez Panią Krystynę Kuczera Członka Zarządu oraz reprezentanci instytucji lokalnych.
Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w zorganizowanie naszej Uroczystości.
                                                                                                                                   Zarząd WUTW

29 czerwca w Wodzisławskim Centrum Kultury odbyła się uroczystoęć zakończenia roku akademickiego.Zaszczycili nas zaproszenii goście, a wśród nich Prezydent Miasta Wodzisław Śląski Mieczysław Kieca oraz Pani Wiceprezydent Izabela Kalinowska, dr Wiesława Walkowska- członek Rady Programowej, Ksiądz Proboszcz Bogusław Płonka, Józef Szymaniec-przedstawiciel Starosty Wodzisławskiego, dyrektorzy i kierownicy jednostek samorządowych, słuchacze WUTW, prelegencji, lektorzy,przedstawiciele NGO. Program uroczystości uświetniły występy dzieci z Przedszkola nr 15 w Wodzisławiu Śląskim. Przedstawiona została również przez Prezes Donatę Malińską prezentacja podsumowująca pracę członków WUTW w mijającym roku akademickim. Podziękowaliśmy dotychczasowej Pani Prezes Jadwidze Widenka za przewodniczenie Zarządowi i wkład pracy w rozwój stowarzyszenia. Do podziękowań dołączył Pan Prezydent. Gratulacje popłynęły również w kierunku nowej Pani Prezes Donatay Malińskiej oraz nowego Zarządu i Komisji Rewizyjnej. Dziękujemy wszystkim osobom, które pracowały przy organizacji uroczystości i życzymy miłych i spokojnych wakacji.
Spotykamy się 3 października 2022 roku o godz. 14.00 w WCK na inauguracji jubileuszowego roku akademickiego.
Biuro WUTW wznowi swoje dyżury w dniu 12 września 2022 roku.
Z pozdrowieniami: Donata Malińska

8 czerwca br. reprezentacja Wodzisławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku brała udział w „SENIORADZIE” w ramach projektu „Seniorzy bez granic” realizowanego przez Miasto Ostrava - Jih oraz miasto Wodzisław Śląski z funduszy INTERREG V-A Republika Czeska-Polska Fundusz Mikroprojektów 2014-2020 w Euroregionie Silesia.

Senioriadę rozpoczęliśmy rano w Rodzinnym Parku Rozrywki, gdzie w deszczu odbyliśmy w parach polsko-czeskich marsz na orientację, a następnie wspólnie w międzynarodowych grupach bawiliśmy się w Kalambury. Jako aktywni seniorzy zaliczyliśmy też zajęcia gimnastyczne pod okiem specjalistki w SP 28. Kolejna rywalizacja i dobra zabawa miała miejsce na torach w kręgielni Hotelu Amadeus.

Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami.

To był bardzo aktywnie i przyjemnie spędzony czas, kiedy mogliśmy również wymienić doświadczenia i zawrzeć nowe znajomości z naszymi partnerami z Republiki Czeskiej.

Jesteśmy wdzięczni za umożliwienie nam udziału w tak atrakcyjnych formach aktywności, która podnosi naszą sprawność i buduje nowe przyjaźnie na przyszłość.

Dziękujemy Koordynatorkom lokalnym projektu Krystynie Krótki i Śarce Zubkovej oraz pracownikom Urzędu Miasta Wodzisław Śląski za organizację turnieju!!!

Słuchaczki i Słuchacze WUTW

W dniu 04.06.2022 r. w Rybniku odbyła się SENIORIADA SPODROWA 2022 , której organizatorem była Fundacja Elektrowni Rybnik.

Zawodnicy reprezentujący Rybnik, Wodzisław Śl.,Gliwice i Brenna zmierzyli się w takich dyscyplinach jak : lekkoatletyka terenowa, nordik walking, pływanie, tenis stołowy i szachy.

Reprezentacja z Wodzisławia Śl. liczyła 19 osób w tym 7 osób to słuchacze z WUTW. Drużynowo miasto Wodzisław Śl. wywalczyło 3 miejsce zdobywając 11 medali.

Nasi słuchacze wrócili z 5 medalami.

Srebrne medale zdobyli:

  • Błachut Krystyna - rzut piłeczką palantową
  • Mężyk Edyta - nordic walking
  • Rojowska Joanna - pływanie
  • Pryszczeska Krystyna - nordik walking

Brązowy medal zdobyła Wyźnikiewicz Lidia w biegu cross na 450m.

Ponad to 4 miejsce zdobyli:

  • Durka Mirosław – rzut piłką lekarską do tyłu
  • Mężyk Zenon - nordik walking.

Wszystkim serdecznie gratulujemy.