Są takie momenty w życiu każdego, że duma powoduje wzruszenie i dużą radość. To właśnie czułam, prawie przez cały dzień - 25 listopada - podczas odbywającego się I Festiwalu " Senior Dance". Organizatorami wydarzenia byli: Szkoła Tańca "Dance Floor Kings, Wodzisławskie Centrum Kultury oraz Wodzisławski Uniwersytet Trzeciego Wieku.
Wszyscy współoranizatorzy stanęli na wysokości zadania i wykazali się kreatywnością i profesjonalizmem. Dziękuję za doskonałą współpracę podczas realizacji tego zadania.

Największe słowa uznania i podziękowania kieruję do Was Koleżanki i Koledzy- Słuchacze WUTW. To było duże wyzwanie, zupełnie nowe zadanie,wymagające zgrania, dobrej logistyki, osobistego zaangażowania i dużego wysiłku.Zdaliśmy ten egzamin na 5 +. Najważniejsze jednak, że to nie moja sugestywna opinia lecz powtarzające się pochwały ze strony zaproszonych do udziału grup z innych uniwersytetów oraz współoranizatorów.
Bardzo dziękuję wszystkim tym słuchaczom WUTW, którzy "zasponsorowali" ciasta - piekli lub dołożyli się do kosztów.Dziękuję za tak hojny odzew na naszą prośbę.

Byliśmy chwaleni za :

- sprawność przyjmowania i opiekowania sie gośćmi przez cały czas ich pobytu : biuro rejestracji festiwalu, pilotki poszczególnych grup, organizację przebiegu całości - za tę część odpowiadał Roman Kwaśny 
- gościnność i obfite zaopatrzenie barku  gastronomicznego, ilość i różnorodność ciast, przepyszny bogracz - to niewątpliwe walory tej części wydarzenia za którą odpowiadała Edyta Mężyk . . 
- poszczególne grupy wyjechały z wodzisławskiego festiwalu z gadżetami w postaci statuetki i dyplomu.

Organizacja tego wydarzenia była możliwa, dzięki pozyskaniu sponsorów, którzy sfinansowali następujące wydatki: statuetki,dyplomy,plakaty,  poczęstunek. 

1) Adam Jordan -  firma cateringowa ( sponsorowanie w znacznej części poczęstunku - bogracz )
2) Doradztwo Podatkowe Graczyk
3) Handlobud - Hurtownia Materiałów Budowlanych
4) Piekarnia - Koczor Roman
5) Krzysztof Gadowski - Poseł na Sejm RP
6) Krzysztof Jaroch
7) Adam Foks
8) Wodzisławskie Centrum Kultury
9) Wodzisławski Uniwersytet Trzeciego Wieku
 
Wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację wydarzenia I Festiwal Tańca " Senior Dance" bardzo serdecznie dziękuję .
Do zobaczenia w przyszłym roku na II Festiwalu Tańca"Senior Dance" - Jadwiga Holeczek-Wojdat

 

Festiwal Tańca Senior Dance, współpraca Wodzisławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Wodzisławskim Centrum Kultury,10letnia działalność WUTW wraz z ofertą  dla seniorów wodzisławskich będzie tematem programu " Tylko dla dorosłych",którego emisja odbędzie się na antenie Radia Katowice już w czwartek 23 listopada o godz. 21:15.
 Zapraszamy wszystkich do wysłuchania rozmowy, w której przy mikrofonie udział wzięli: Jadwiga Holeczek-Wojdat, Krystyna Błachut, Edyta Mężyk oraz Krzysztof Jaroch dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury. Program prowadziła redaktor Agnieszka Strzemińska.

   W dniu 20.11.2017 o godz.16:30 w świetlicy Szk. Podst. nr 5 odbyło się Spotkanie Wspominkowe. Zaproszeni do udziału byli: 
   - 50 osób, które są członkami WUTW nieprzerwanie od 2007 - nadal czyli 10 lat.
   - Zarząd WUTW
   - 7 osób, które w minionym okresie 10 lat pełniły funkcje w różnych okresach w zarządzie WUTW bądź w komisji rewizyjnej .
   - laureatki konkursu literackiego " Mój UTW - jaki jest. Jak zmienił się przez te 10 lat."

Spotkanie odbyło sie w sympatycznej atmosferze wspomnień i radości z osiągnięć naszego uniwersytetu.Swoje literackie prace konkursowe zaprezentowały panie: Stefania Klimek, Janina Bańczyk, Leokadia Pawelec.
Spotkanie umilił nam krótkim koncertem zespół wokalny " Konstelacja", a rozmowom, pogaduszkom i wspominkom nie było końca.
Każdy z uczestników spotkania otrzymał na pamiątkę monografię poświęconą aktywności seniorów wodzisławskiego uniwersytetu oraz problematyce ludzi starszych.Wydanie monografii zainicjowała  prezes Jadwiga Holeczek-Wojdat a opracował naukowo dziekań AHE
dr Artur Łacina Łanowski.
Monografia "Polski Senior w obszarze komunikacji społecznej. Jubileusz 10-lecia UTW w Wodzisławiu Śląskim" powstała w wyniku  kilkumiesięcznej współpracy Pana Dziekana z Liderami klubów zainteresowań oraz zespołów artystycznych WUTW i obrazuje całe spektrum zainteresowań i aktywności naszych słuchaczy.

Teraz czas na podziękowania dla tych, którzy to sympatyczne spotkanie przygotowali:członkinie klubu wolontariuszy "Pomagam" upiekły ciasto, zrobiły kanapki i przystawki, przygotowały i udekorowały stoły, posprzatały po przyjęciu  - Edyta Mężyk, Teresa Adamczyk, Krystyna Błachut, Barbara Pendziałek, Halina Szweda, Jagoda Marek,  Asia Barska-Sobczak, Janina Bańczyk,Bożena Gwoździk, Helena Blokesz, Natalia Szebesta,Ela Wietecha, Mirka Zaorska.

Do sprzątania włączyli się członkowie zarządu ; Wisia Widenka, Waldek Kowalczyk, Ewa Strzelczyk, Jadwiga Holeczek - Wojdat.
Członkiniom warsztatów florystycznych odbywających się w AHE dziękujemy za przygotowanie i sprezentowanie pamiątkowych serduszek.
Za część związaną z zaproszeniem gości, przygotowanie gadżetów i sprawy organizacyjne dziękuję  Marii Lisieckiej.

Było to logistycznie- duże przedsięwzięcie, któremu mam nadzieję sprostaliśmy w miarę naszych możliwości i sił.

 

 

 

  

       Delegacja seniorów Widzisławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przebywała w dniach 18.09 – 22.09.2017 z rewizytą u Seniorów w Gladbeck.

Wizyta przebiegała w bardzo przyjaznej atmosferze , która sprzyjała wymianie doświadczeń w sprawie opieki nad seniorami.
Zapoznano nas z warunkami funkcjonowania domów opieki społecznej i warunkami przebywania tam ludzi starych.

 Zaznajomiono nas także z ( innowacyjnym na skalę europejską)  projektem Fundacji Theodora  Fliednera  „Mieszkanie we wiosce w podeszłym wieku”.

Niezwykle interesującym  było zwiedzanie parlamentu kraju związkowego Westfalii –Nadrenii oraz spotkanie z parlamentarzystą Michaelem Hubnerem.

Informacje na temat opieki nad ludźmi starymi i niepełnosprawnymi ( fizycznie i intelektualnie ) będą najprawdopodobniej przyczynkiem do wprowadzenia niektórych rozwiązań w naszej rzeczywistości.

Wspólnie z Przyjaciółmi z Niemiec zastanawiamy się nad różnymi formami dalszej współpracy i  działań  na rzecz wzrostu  świadomości społecznej seniorów z różnych kręgów kulturowych.

Fakt, że seniorów WUTW przyjął na śniadaniu w magistracie burmistrz  Ulrich Roland, świadczy o wadze, jaką przywiązują władze miast Gladbeck i Wodzisławia Śląskiego do problemów ludzi starszych i starych.
Bardzo dziękujemy Prezydentowi Miasta Mieczysławowi Kiecy za wsparcie i umożliwienie nam rewizyty w Gladbeck

Wszystkim spotkaniom towarzyszyło motto : „ W dzisiejszych czasach jest bardzo ważne, aby zrozumieć innych ludzi. I nie tylko ich muzykę, ale również filozofię , ich nastawienie, ich zachowania. Tylko wtedy mogą się narody wzajemnie zrozumieć.” ( Helmut Szmidt).
Według tego przesłania strona niemiecka przygotowała pobyt polskiej delegacji.

Pod takim hasłem odbyła się w dniu 14 października 2017 impreza sportowo – rekreacyjna na terenie Rodzinnego Parku Rozrywki Trzy Wzgórza. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia był kolega Waldek Kowalczyk, wiceprezes zarządu WUTW, a współorganizatorami  Klub Sportowy Forma, MOSiR i miasto Wodzisław Śl. Udział wzięły także   wodzisławskie Amazonki, Nasze Miasto Rydułtowy  oraz duża grupa mieszkańców naszego miasta w wieku 50+ , nie zrzeszonych w żadnych organizacjach. Na apel organizatorów odpowiedziało w sumie 111 osób. Do przejścia była przygotowana 2,5 kilometrowa trasa, którą należało pokonać minimum 2 razy. Najbardziej wytrwali zawodnicy pokonali po 6 okrążeń – pięcioro zawodników. Po 5 okrążeń zaliczyło 4 zawodników. Spora grupa przeszła po 4 i 3 okrążenia no i oczywiście największa liczba uczestników pokonała podstawowe dwa „kółeczka”. Pogoda w tym dniu była bardzo sprzyjająca, nie padało, lekkie zachmurzenie i dość ciepło. Natomiast pogoda ducha i atmosfera były bardzo gorące. Uśmiechy, przybijanie „piątek, rozmowy w grupach przyjaciół – to wszystko sprawiło, że nikt nie zauważył, kiedy przeszedł 5,10 czy nawet 15 kilometrów. Już o godzinie 12,15 mieliśmy pokonane 332 okrążenia, co nam dało w sumie 830 km. To jest o 60 km. więcej niż wynosi trasa z półwyspu Hel do Wodzisławia Śl. Osoby, które przeszły najdłuższy dystans zostały nagrodzone symbolicznymi upominkami, natomiast wszyscy uczestnicy posilali się w polowym bufecie. Tam koleżanki przygotowały gorącą herbatę, pyszny chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym. Wszystkim, którzy wzięli udział w tym wspaniałym wydarzeniu podziękowała i imprezę podsumowała prezes zarządu WUTW – Jadwiga Holeczek-Wojdat.  Podkreślić należy też duże zaangażowanie koleżanek i kolegów w samą organizację imprezy a później w obsługę techniczną – rejestracja uczestników, mierzenie trasy, liczenie przebytych kilometrów no i wspomniana wyżej obsługa bufetu polowego. Nie sposób wymienić imiennie każdego, bo była to grupa blisko 20- osobowa  więc wszystkim należą się wielkie słowa uznania i podziękowania za wielki wkład pracy.

To była piękna inicjatywa, dobra organizacja  i wspaniała dawka ruchu na świeżym powietrzu, bo o to przecież chodzi. Ruch to zdrowie – a w zdrowym ciele zdrowy duch.

Janina Bańczyk

 WUTW w poniedziałek 2.10.2017r. po raz jedenasty uroczyście zainaugurował nowy rok akademicki. Uroczystość rozpoczął koncert „ impresje muzyczne u progu jesieni”w wykonaniu uczniów i nauczycieli Szkoły Muzycznej I st. im. Wojciecha Kilara w Wodzisławiu Śl. Wystąpił duet saksofonowy oraz kwartet fletowy , prezentując muzykę klasyczną, popularną i filmową. W świat opery i musical,u wprowadziła słuchaczy p. M. Kalus Cholewa -sopran. Wykonawcom akompaniowała p. A. Czyż – Kopciak, a całość prowadziła p. B. Błaszczyk. W gali udział wzięli włodarze miasta z p. Prezydentem M. Kiecą oraz p. Starostą I. Serwotką, a także parlamentarzyści p. Teresa Glenc i p. Krzysztof Gadowski. Podczas kolejnych wystąpień złożyli wszystkim słuchaczom WUTW życzenia z okazji nowego roku akademickiego , a także4 wyrazili swój podziw dla aktywności, pomysłowości i prężnego zaangażowania w sprawy „swojej uczelni” i regionu. Na ręce Pani Prezes WUTW wraz z kwiatami złożono podziękowania dla całego Zarządu prężnie działającej społeczności. W dalszej części odbyła się immatrykulacja, czyli przyjęcie nowych osób w szeregi studentów, wręczenie im legitymacji studenckich oraz przyjęcie ślubowania. Wręczono również wyróżnienia za pracę na rzecz WUTW oraz bony upominkowe dla osób biorących udział w konkursie literackim „Mój Uniwersytet – jaki jest? Jak zmienił się przez lata? ”. Pełen optymizmu wykład inauguracyjny wygłosił dr Artur Łacina Łanowski prodziekan Wydz. Zamiejscowego AHE w Łodzi, członek Rady Programowej WUTW, współtwórca monografii podsumowującej 10-letni okres działalności WUTW, którego celem jest aktywizacja intelektualna, psychiczna, społeczne i fizyczna osób starszych. Łacińską sentencją „QUOD BONUM, FELIX, FAUSTUM, FORTUNATUMQUE SIT” oznaczającą życzenia dobrego i szczęśliwego roku akademickiego dokonał otwarcia roku 2017/2018. Studenckim zwyczajem odśpiewano „ Gaudeamus igitur ”, czyli z łac. „ radujmy się więc ” - studencką pieśń hymniczną. Na zakończenie Prezes WUTW p. J. Holeczek - Wojdat przedstawiła ramowy program działalności WUTW w nowym roku akademickim, a także zaprosiła wszystkich słuchaczy i mieszkańców 50+ z naszej aglomeracji do udziału w imprezie sportowej dnia 14.10.2017 pt. „ 760km NORDIC WALKING seniorów na 760-lecie Wodzisławia Śl. ”, która to impreza znalazła wielkie uznanie p. Prezydenta naszego miasta. Spotkanie dobiegło końca w miłej, koleżeńskiej atmosferze. Zapraszamy wszystkich do spełniania swoich marzeń poprzez aktywny udział w zajęciach WUTW, gdyż jak mawiał Paulo Coelho „ to możliwość spełnienia marzeń sprawia, że życie jest tak fascynujące”.

                                                                                                                                                        Leokadia Pawelec

Z ostatniej chwili

 BYŁAM, WIDZIAŁAM, TRZYMAŁAM KCIUKI  - 7.10.2017 – Oświęcimskie Spotkania Artystyczne Seniorów.
Uczestnikami imprezy były grupy i zespoły artystyczne działające w strukturach Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
W spotkaniach wzięło udział 36 zespołów (ponad 400 uczestników) z: Bytomia, Chełmka, Chrzanowa, Jaworzna,
Jeleniej Góry, Kęt, Łaz, Oświęcimia, Miechowa, Piekar Śląskich, Pszczyny, Rabki-Zdroju, Radomska, Tarnowskich Gór,
Tczewa, Wodzisławia Śląskiego, Wojkowic, Żor.
Wśród 14 nagrodzonych zespołów artystycznych znalazła się grupa tańca liniowego z Wodzisławskiego UTW,
prowadzona przez instruktora Adama Foksa. Starościna tej grupy odebrała nagrodę a nas wszystkich opanował szał radości.
GRATULACJE DLA ZESPOŁU - układ wykonany wspaniale.

18.03.2017 r. – 11-osobowa grupa słuchaczy WUTW wraz z 63 seniorami z innych rejonów Polski wyruszyliśmy w daleką podróż z ziemi polskiej do włoskiej. Po około 23 godz. dotarliśmy w okolice Neapolu na nasz 1 nocleg. Jeszcze przed zachodem słońca, część grupy zdążyła się przywitać z morzem. Następnego dnia popłynęliśmy promem na Sycylię – największą wyspę na Morzu Śródziemnym. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od historycznego miasta Katania, założonego w 729 r. p.n.e. Jest to drugie co do wielkości miasto Sycylii, a położone jest u podnóża wulkanu Etna. Było ono wielokrotnie niszczone przez erupcję Etny, pożary i trzęsienia ziemi. Kolejnego dnia poznaliśmy Taorminę – miasto na skałach, zwane „perełką Sycylii”. Ogromnie nas zachwycił starożytny amfiteatr wykuty w kamieniu, skąd można było podziwiać wybrzeże z jednej strony i ośnieżoną, i dymiącą Etnę z drugiej strony. Kolejnym etapem zwiedzania była podróż w kierunku największego wulkanu w Europie i jednego z najbardziej aktywnych na świecie – Etny (wys. 3340 m. n.p.m.). Autokarem dotarliśmy na wys. 1920 m., mijając po drodze olbrzymie masy zastygłej lawy. Ten księżycowy krajobraz zrobił na nas ogromne wrażenie.

Następnego dnia zaplanowano wycieczkę do Syrakuz i na skalistą wysepkę Ortigia. Od 2,5 tys. Lat wyspę Ortigia i Syrakuzy łączy most. W obu tych miejscowościach można podziwiać wiele antycznych zabytków i wiele urokliwych zakątków. Po powrocie do hotelu uczestniczyliśmy w wieczorze sycylijskim, gdzie grupa lokalnych artystów przygrywała nam do kolacji, a potem kto tylko miał ochotę i siły bawił się przy dźwiękach włoskiej muzyki.

Kolejnego dnia zwiedziliśmy Palermo – stolicę wyspy, legendarną siedzibę Cosa Nostry. Historia miasta sięga VIII w. p.n.e. Obecnie zachwyca bogactwem zabytków. Do głównych zabytków należy Pałac Królewski Normanów z XI w., wzniesiony na fundamentach arabskiej twierdzy, w którym znajduje się katedra z arabsko-bizantyjskim sklepieniem i cudownymi mozaikami. Obecnie Pałac jest siedzibą parlamentu sycylijskiego. Kolejną interesującą budowlą był Teatr Wielki (Teatro Massimo) – największy w całych Włoszech i 3 co do wielkości w Europie. Ciekawym zabytkiem był też położony na 3 poziomach zespół fontan i basenów, zwany „Fontanną wstydu”.

Następnego dnia – skoro świt wyruszyliśmy na prom, potem dalej kierowaliśmy się w stronę Florencji – stolicy Toskanii, miasta sztuki i pięknej zabudowy. Po zwiedzeniu historycznego centrum, gdzie największą atrakcją była Katedra Santa Maria del Fiore, która jest 4 największym kościołem na świecie, pojechaliśmy do hotelu na nocleg. Rano wyruszyliśmy w podróż powrotną do Polski.

To była fantastyczna wycieczka, poznaliśmy wiele ciekawych regionów Włoch i Sycylii. Długo będziemy wspominać miejsca, które zwiedziliśmy – wspaniałe zabytki, piękne widoki. Sycylia urzekła nas architekturą, położeniem, klimatem i ludźmi. Warto tam znów kiedyś wrócić.

Jak nakazuje nasza niepisana tradycja każdą porę roku Włóczykije witają w plenerze, po przejściu kilku kilometrów z kijkami. Tak było i tym razem . W tym dniu nasz klub rozpoczął już oficjalnie nowy rok akademicki . Pogoda – kapryśna w tym roku - tego wtorkowego dnia była dla nas łaskawa. Mimo iż słoneczko schowane było za gęstym woalem mgły – deszcz nie padał. Nawet ta mgła robiła taki specyficzny klimat jesieni. Najwierniejsi członkowie klubu i kilkunastu mniej aktywnych Włóczykijów stawiło się na miejsce zbiórki i punktualnie o dziewiątej ruszyliśmy na trasę. Ze względu na wspomnianą wyżej niepewną pogodę powędrowaliśmy do parku Trzy Wzgórza. Tam czekało na nas przygotowane stanowisko biesiadne z rozpalonym grilem, na którym później upiekliśmy kiełbaski. Wcześniej jednak trzeba było przejść trasę tak zwaną ścieżką zdrowia,( niecałe 3 kilometry) bo o to przede wszystkim chodzi. Ruch to zdrowie!!! A później przy wspólnym biesiadowaniu, kanapkach, ciasteczkach , kawie i wspomnianych wyżej kiełbaskach czas upłynął miło i wesoło. Zrodziła się tu nawet inicjatywa, aby coś zrobić na 760-lecie naszego miasta. I tak powstał pomysł, aby członkowie WUTW ( nie tylko klub Nordic Walking) przeszli łącznie 760 km z kijkami w określonym czasie. Pomysł wymaga jeszcze dopracowania, ale jest to do zrobienia . Na koniec jak zwykle była sesja fotograficzna i już trzeba było wracać. Ruch na świeżym powietrzu tak wszystkim przypadł do gustu , że nawet Ci, którzy rzadko z nami chodzą stwierdzili, że warto było . Kto nie był niech żałuje. Powitanie zimy mamy zamiar urządzić również w plenerze. Może Balaton pokryje puchowa pierzynka śniegu i tam wyruszymy?

A zatem do zobaczenia !

Janina Bańczyk