Grupa studentów WUTW nowy rok akademicki 21/22 rozpoczęła zaległą z powodu obostrzeń covid19 wycieczką na Kretę.

To tutaj odkryto jedne z najstarszych śladów przodków człowieka, a dziś można podziwiać naturę i historię w promieniach słońca na lagunie, w portach, czy w jednej z charakterystycznych tawern.

Knossos. Tu właśnie znajduje się największa atrakcja Krety – Pałac Minojski lub inaczej Labirynt Minotaura. Pośród 1,2 tys. sal kryje się wiele wąskich i ciemnych przejść, klatek schodowych, tajemniczych dziedzińców, pomostów i schodów w kształcie litery L-nic dziwnego, że miejsce to kojarzono niegdyś z labiryntem króla Minosa.

Heraklion- największe miasto Krety- z bardzo bogatą historią, ze swoją imponującą fortecą Rocca al Mare zachwycał nas wieloma zabytkami i muzeami Początki tego miasta mogą sięgać aż 2000 roku p.n.e.P
Byliśmy też w Chanii gdzie nie sposób nie zauważyć weneckich wpływów, szczególnie podczas spaceru w dzielnicy portowej. Port Wenecki, Loggia Wenecka i cała okolica Starego Miasta przyciągają turystów.
Zwiedzilismy Rethymno - jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych na Krecie z Fortezzą - największym weneckim zamkiem na Krecie, jaki kiedykolwiek zbudowano.

Krętymi serpentynami, wysoko w górach dotarliśmy do klasztoru Moni Kardiotissa... wysoko w górach Dikte, z widokiem na dolinę Pediada i morze. Wewnątrz kościoła znajdują się XIV wieczne freski i stare ikony i bardzo atrakcyjny ołtarz oraz Moni Arkadiou. -symbolu walki z Turkami o wolność.

Płynęlismy na przeklętą grecką wyspę Spinalonga- "Piekło, z którego nie dało się wyjść żywym". Przez ponad 50 lat do 1957 r. stanowiła miejsce zesłania dla chorych na trąd. Byliśmy pod wrażeniem jej tragicznej historii.

Z przyjemnością spacerowaliśmy po pięknych uliczkach kreteńskich miasteczek i zażywaliśmy słonecznych i morskich kąpieli w 30 stopniowym upale.

Promem przepłynęliśmy do Aten - stolicy Grecji, gdzie spędziliśmy cały dzień na zwiedzaniu tego pięknego miasta z jego antycznymi zabytkami. Na szczycie wzgórza Akropol została zbudowana mykeńska warownia, najważniejsze świątynie, a wokół wzgórza rozrosło się rozległe miasto. Widok był niezwykły.

Na trasie dojazdu na Kretę jak i powrotu mogliśmy podziwiać nie tylko krajobrazy ale i uroki miast takich jak Budapeszt , Arad czy Timisoara.

Wycieczka długo pozostanie w naszych pamięciach.

Autor: Bronisłąwa Krafczyk

22 września Łucja, Ewa, Basia, Weronika i Staszek z klubu Włóczykije  uczestniczyli w XXI Dniu Promocji Zdrowia w Pszowie. Najpierw ćwiczenia, instruktaż a potem około 5 km marszu nordic walking. Na koniec pyszna grochówka. Miło spędzili czas.          . 

Biblioteka zaprosiła WUTW do udziału w realizowanym projekcie.
25 września grupa naszych słuchaczy uczestniczyła w projektowym wydarzeniu. Byli to głównie członkowie Klubu Ciekawej Książki.
O innych wydarzeniach, które będą miały mieć miejsce z tego projektu będziemy informować naszych Słuchaczy. Jednakże zgłaszać się do udziału w wydarzeniach należy bezpośrednio do wodzisławskiej biblioteki.
BiblioSpacer...
... to jedna z wielu inicjatyw które Biblioteka planowała dla mieszkańców wespół z partnerami i liderami lokalnymi w ramach projektu Biblioteka BLISKO Ciebie realizowanym ze środków #MKDNiS przez #NCK z programu #narodowyprogramrozwojuczytelnictwa
Już dziś zapraszamy na następne!
A wszystkie informacje ? na  stronie Biblioteki, FB i IG ?❗
Wydziału Strategii i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miasta Wodzisławia Śląskiego zaprosił WUTW po raz drugi do udziału w kolejnej części projektu "Seniorzy bez granic II"
Tym razem w ramach działania kluczowego projektu wzięło udział 12 członków WUTW, w tym członkowie zarządu i liderzy klubów. Po stronie czeskiej uczestniczyło 12 osób z uniwersytetów trzeciego wieku w Ostrawie.
Do realizacji kolejnej części projektu, w Ostrawie, zaproszony został Klub Seniora.
Projekt jest realizowany w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska-Polska Fundusz Mikroprojektów 2014-2020 w Euroregionie Silesia ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa RP

Nie bądż jak Dulscy! - narodowe czytanie.Uczestniłyśmy w międzypokoleniowym spotkaniu wodzisławskiej Jedynki. Czytanie miało miejsce w Miejskiej Bibliotece Publicznej.Młodzież czytała pięknie a koło filmowe nakręciło filmik. Było bardzo miło. Ewa i Weronika z Klubu "Włóczykije".

Ten kto żyje- widzi dużo,

Ten kto podróżuje – widzi więcej „

/przysł.arabskie/

Z myślą o tych, którzy kochają odkrywać nowe miejsca, poszukiwać niezwykłych krajobrazów i fascynujących zabytków , WUTW zorganizował w dniach 28.08. -4.09.2021r. wyjazd

do Krynicy Morskiej połączony ze zwiedzaniem ciekawej okolicy.

Grupa Seniorów naszego WUTW dotarła w pierwszej kolejności do Chełmna – miasta zakochanych, zwanego małym Krakowem lub polskim Carcassonne.

Sercem miasta jest rynek z zabytkowymi kamienicami, Muzeum Ziemi Chełmińskiej i Ratuszem, do którego przymocowany jest „pręt chełmiński”, czyli średniowieczny metr.

W obrębie murów miejskich zachowało się 6 kościołów, najważniejszy to Kościół WNMP z relikwiami Św. Walentego. Godnym zobaczenia jest także Park Miniatur Zamków Krzyżackich.

Docelowym punktem naszego wyjazdu była Krynica Morska. Miasto leży na Mierzei Wiślanej, pomiędzy Zatoką Gdańską, a Zalewem Wiślanym. Miejscowość turystyczna, z portem i 4 przystaniami morskimi oraz letnim kąpieliskiem.

Obszar lądowy Krynicy M. znajduje się w całości w Parku Krajobrazowym „ Mierzeja Wiślana” Korzystaliśmy z wypoczynku oraz zwiedziliśmy najwyższą Wydmę Mierzei Wiślanej - „Wielbłądzi Garb”, z którego widok rozciąga się na Zatokę Gdańską i Zalew Wiślany.

Podjechaliśmy także nad budowany kanał żeglugowy „Nowy Świat”- przekop łączący drogą morską Zalew z Zatoką. Jego celem jest skrócenie drogi morskiej o ok.100km, omijając cieśninę Pławską na terytorium Rosji.

Statkiem z Krynicy M. wyruszyliśmy w rejs do Fromborka – miasta Kopernika.

W 1275r. Biskup Warmiński Fleming przeniósł tu Kapitułę z Braniewa i wybudował Katedrę NMP.

Na Wzgórzu Katedralnym jako kanonik żył i pracował w latach 1510 – 1543 M. KOPERNIK.

Tutaj opracował dzieło swego życia : „ O obrotach sfer niebieskich”, które odmieniło dotychczasowe pojęcie o wszechświecie. W roku 1948 udostępniono Muzeum M. KOPERNIKA.

Zabytki Fromborka to:

  • Zespół Katedralny na Wzgórzu

  • Bazylika Archikatedralna NMP i Sw. Andrzeja (tu wysłuchaliśmy koncert organowy)

  • Wieża Radziejewskiego / wahadło Foucaulta/

  • 6 kanonik i Centrum Kanoniczne

  • Kościół Św. Mikołaja

Po jednodniowym odpoczynku na plaży , cytując przysłowie chińskie „ lepiej zobaczyć coś raz, niż słyszeć o tym tysiąc razy” udaliśmy się do Malborka. Miasto w 1250 r. Sambor podarował Zakonowi Krzyżackiemu. Krzyżacy w 1274r. wznieśli silną Fortecę pw. Marii i w 1280r przenieśli tu Konwent Zakonu. Zamek otoczony został murami obronnymi z basztami , bramami i fosami. Składa się z 3 oddzielnych zamków: Wysokiego, Średniego i Niskiego zw. Podzamczem.

W obrębie murów działał tzw. Szpital Jerozolimski oraz Szkoła Łacińska. W LATACH 1309 – 1454 Malbork stał się siedzibą Wielkiego Mistrza Zakonu . Własnością króla Polski Zamek został w 1454 na podstawie aktu inkorporacji Prus do Korony. Godny uwagi w Malborku jest Ratusz, wzniesiony na planie trójkąta.

Kolejną perełką architektury na nasze drodze stał się Gdańsk oraz oraz Archikatedra Oliwska.

Jest to najdłuższy kościół cysterski na świecie. Posiada 23 ołtarze oraz wspaniałe organy, zaprojektowane i zbudowane w latach 1763-1789, ozdobione rzeżbami rokokowymi i wyposażone w elementy ruchome. Wysłuchaliśmy 20 min. koncertu organowego. Godny uwagi był także Ogród Botaniczny z Pałacem Opatów.

I wreszcie Gdańsk – miasto u ujścia Mołtawy do Wisły, o tysiącletniej historii, jeden z najcenniejszych zespołów zabytkowych w Polsce. Na Głównym Mieście| : Bazylika Mariacka NMP / największa średniowieczna świątynia z cegły na świecie/, Ratusz, Dwór Artusa, Pomnik Neptuna. Na Starym Mieście: Wielki Młyn, Kościół św.Katarzyny, Ratusz Starego Miasta.

W gdańsku odbywają się największe na świecie międzynarodowe targi bursztynu.

Do ważnych miejsc należy Westerplatte oraz Twierdza Wisłoujście.

Czas szybko upływa. Zbliżamy się do końca naszej wyprawy. W drodze powrotnej zwiedzamy Grudziądz. Miasto lokowane w 1291 r. na prawie chełmińskim. Zabytki miasta znajdują się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego:

  • mury miejskie z Bramą Wodną

  • na Wzgórzu Zamkowym pozostałość zamku krzyżackiego z XIII w.

  • kamienice, spichrze, cytadela

  • barokowy zespół poklasztorny benedyktynek

  • Bazylika Kolegiacka Św. Mikołaja oraz zespół pojezuick

Z wieży na Górze Zamkowej codziennie w południe odgrywany jest hejnał grudziądzki.

Żegnamy Grudziądz, udając się do swoich pieleszy.

Jesteśmy wypoczęci i bogatsi o nowe doznania, gdyż jak mówi Anita Densai : każde miejsce, które odwiedzasz, staje się w jakiś sposób częścią Ciebie .”

Lodzia ,

Weekendowe szkolenie w ramach projektu ‘’E-Obywatel. Nowe umiejętności i włączenie cyfrowe osób starszych’‘ zostało poprzedzone zwiedzaniem Ruin Zamku wraz z wieżą widokową w Tworkowie a także Zamku Piastowskiego w Raciborzu. Jednym z cenniejszych obiektów zamku jest kaplica św, Tomasza Becketa z Canterbury zwaną perłą śląskiego gotyku.

Sobotnio-niedzielne zajęcia w ramach szkolenia obejmowały warunki przystąpienia do konkursu na najlepszą kampanię społeczną promującą włączanie cyfrowe i bezpieczne korzystanie z internetu przez seniorów. Poznaliśmy rodzaje mediów społecznościowych oraz zasady bezpiecznego korzystania z nich.

Temat niby znany. Jednak każde spotkanie z fachowcem uszczegóławia i uszczelnia wiedzę. Tak było i w tym przypadku. Mł. asp. Patryk Błasik opowiedział o metodach przestępców, ostrzegając zebranych, jak działać, by nie dać się nabrać "na wnuczka”, "na policjanta" czy inne metody stosowane przez przestępców. Pan policjant zwrócił uwagę zebranym na sytuacje, które mogą narażać na utratę portfela ( np. w sklepie) czy pieniędzy z konta. Ponadto przypomniał, jak bezpiecznie poruszać się w ruchu pieszym czy drogowym: jako kierujący pojazdem czy przemieszczający się na rowerze. Wiedzę prelegenta uzupełnił jego kolega, mł.asp. Przemysław Meredyk.
Na koniec spotkania seniorzy otrzymali odblaskowe opaski oraz osłony zabezpieczające karty bankomatowe.

Tytułowe pytanie skupiło 12-kę  przedstawicielek Wodzisławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku na szkoleniu w Podzamczu. Przez dwa dni uczyłyśmy się jak walczyć o swoje prawa, aktywizować i mobilizować społeczność lokalną oraz wprowadzać zmianę społeczną.

Kampanie społeczne i lobbing to nie są obszary obce uczestnikom Wodzisławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wiele działań o takim charakterze było przez WUTW podejmowanych - dzięki dwudniowemu szkoleniu udało się uporządkować i usystematyzować posiadaną wiedzę. Udało się też poznać zasady i etapy tworzenia kampanii społecznych, dowiedzieć się jak przygotować całościową kampanię lobbingową oraz omówić metody lobbingu. Po raz kolejny okazało się, jak świetnym sposobem planowania działań społecznych jest praca metodą projektu. Takich zajęć nigdy dosyć. Teraz czas na praktyczne wykorzystanie zdobytej wiedzy!

Przypominamy, że aktualne informacje o projekcie i wydarzeniach projektowych zamieszczane są na stronie WUTW. Można je także otrzymywać na skrzynkę e-mail, po zarejestrowaniu się do projektu na stronie: https://app.evenea.pl/event/szkolaliderow/

„Szkoła Liderów Trzeciego Wieku” to projekt WUTW realizowany w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych.

asos2014 2020