19 maja 2018 r. już po raz dziesiąty w malowniczo położonej na Jurze Krakowsko- Częstochowskiej miejscowości Łazy odbyła się Olimpiada Seniorów. Zawodnicy, zespoły artystyczne, kibice oraz zaproszeni goście – w sumie ponad 1000 osób stworzyło atmosferę iście olimpijską. Zapłonął oczywiście znicz olimpijski, zostały odśpiewane hymny – państwowy i nasz senioralny i po oficjalnym powitaniu i zaprezentowaniu ekip rozpoczęły się sportowe zmagania. Nasz UTW wziął udział w tych zmaganiach dopiero po raz trzeci, ale z każdego wyjazdu wracamy z medalem. Wodzisławski UTW reprezentowało dziesięcioro zawodników i zawodniczek a koleżanka Bożena Kowalczyk wywalczyła srebrny medal w przełajach rowerowych. Była też nasza reprezentacja artystyczna . Zespół Senioritki dał popisowy występ tańcząc żywiołową zumbę. W wiosce olimpijskiej nad Zalewem Mitręga, na stadionie, basenie i hali sportowej trwały zmagania sportowe i artystyczne. Atmosfera była wspaniała, padały kolejne rekordy a zespoły artystyczne umilały czas gościom , kibicom a także zawodnikom, którzy już zakończyli swoje zmagania .Dodać też należy, że organizatorzy zadbali również o zaplecze gastronomiczne i każdy mógł się posilić i wzmocnić nadwątlone zmaganiami siły. Zawodnicy otrzymali talony na posiłki, a pozostali uczestnicy mogli sobie zakupić coś dobrego do jedzenia i picia Jeżeli jeszcze dodamy iż pogoda dopisała również na medal to już nic więcej do szczęścia nam nie było potrzeba. Zadzierzgnięte zostały nawet międzynarodowe przyjaźnie, gdyż kolejny raz na zawody przybyli goście z Ukrainy i Austrii. O godzinie 17 zostali oficjalnie przedstawieni medaliści, podziękowano wszystkim za udział i zostały wystrzelone tysiące złotych płatków, które jak „złoty deszcz” otuliły wszystkich zawodników i gości będących na scenie. Na zakończenie z głośników popłynęła melodia „ We are the champions” i olimpiada została oficjalnie zakończona. A zatem do zobaczenia za rok, bo z pewnością znowu tam zawitamy.

Janka B

16 maja 2018 roku Wodzisławskie Centrum Kultury zamieniło się w zaczarowaną krainę baśni za sprawą aktorów z Wodzisławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku . Teatr Młodzi Duchem wystawił w tym dniu baśń o pięknej księżniczce, która za sprawą małego ziarenka grochu została uznana za najprawdziwszą ze wszystkich księżniczek. Cały spektakl przygotowali seniorzy pod kierunkiem niezawodnej Pani reżyser Doroty Zawada. Zarówno sama baśń jak i oprawa wizualna, muzyczna oraz stroje wzbudziły ogromny zachwyt wśród bardzo młodych widzów, ale także ich opiekunów . Cały zespół przez kilka miesięcy szlifował teksty, ruch sceniczny , organizował stroje, scenografię i inne potrzebne rekwizyty. Kilkumiesięczna praca zaowocowała przepięknym przedstawieniem ,pełnym kolorów, dźwięków, obrazów i bardzo dobrą grą amatorskich jakby nie było wykonawców. Dzięki Pani Dorocie każdy spektakl jest przygotowany perfekcyjnie, a praca z „młodzieżą wcześniej urodzoną” – jak mówią o sobie wodzisławscy seniorzy daje takie piękne efekty.

Dziękujemy Ci Dorotko i już się szykujemy na następne przedstawienia

W imieniu zespołu Janka B – dama dworu nr 2

W dniach 25-26.02.2018 pojechaliśmy na V Ogólnopolską Senioriadę Zimową w Rabce.
Byliśmy w Rabce razem z  33 UTW z kraju.
Trzeba przyznać, że potęgą w sportach zimowych nie jesteśmy, ale prawdą jest, że przywieźliśmy medale ... medale za uczestnictwo.
W zawodach startowało 9 zawodników, a byli to:
Kowalczyk Bożena - slalom narciarski
Menżyk Piotr - slalom narciarski
Kuczyńska Ania - rzut do celu
Mężyk Zenon - rzut do celu
Krafczyk Bronisława -  zjazd na dętce
Chajek Ryszard - zjazd na dętce
Marek Jagoda  - nordic walking + konkurs wiedzy o Rabce
Marek Ewa  - nordic walking + jw
Brudny Czesława - nordic walking + jw
Pogoda dopisała wspaniale, było bardzo mroźnie i bardzo śnieżnie. Większość z nas, oprócz kibicowania zawodnikom, podziwiała piękne podhalańskie widoki i relaksowała się.
Organizatorzy przygotowali dużo dodatkowych atrakcji, między innymi wieczorek integracyjny dla uczestników, możliwość wzniesienia się balonem, skorzystania z zabiegów ( po obniżonych cenach).
Dla uczestniczących w wyjeździe do Rabki, zarówno dla zawodników jak i kibiców, była to przede wszystkim bardzo przyjemna, relaksująca wycieczka a dodatkowo - możliwość nawiązania kontaktów zSeniorami innych UTW. My nawiazaliśmy kontakt z Seniorami z Ukrainy.                                                                                                                                                Jadwiga Holeczek-Wojdat

W dniach od 16 do 18 lutego 2018 odbyła się wycieczka naszych słuchaczy WUTW do Poronina na kąpiele termalne. Wyjechaliśmy o 7 rano w stronę Katowic, gdzie dołączyła do nas 10 osobowa grupa seniorów z okolicy Częstochowy i Gliwic. Następnie ruszyliśmy autostradą A4 w kierunku Krakowa, aby dalej „zakopianką” (jak zwykle zakorkowaną) wolno posuwać się w stronę Zakopanego. Podczas tej podróży czas nam umilały widoki na piękne góry, które im dalej tym były bardziej ośnieżone oraz opowiadane ciekawostki mijanych miejsc przez Pana przewodnika. Około 13 dotarliśmy na Termy Bania w Białce Tatrzańskiej. Tam przez 2,5 godziny mogliśmy do woli korzystać z atrakcji tego miejsca : basenów rekreacyjnych wewnętrznych i zewnętrznych z wodą o temperaturze 34-38 stopni C z mikroelementami, z szerokim wachlarzem urządzeń do masażu wodnego, groty solnej, zjeżdżalni, sztucznej fali, jacuzzi. Dla zainteresowanych do dyspozycji były liczne restauracje i coctail bary. Wymoczeni i zadowoleni ruszyliśmy do Poronina, gdzie w DW Poronianka czekały na nas ładnie urządzone pokoje oraz smaczna obiadokolacja, po której każdy mógł uraczyć się grzanym winem, zabawić się przy muzyce oferowanej przez DJ”a. Następnego dnia po obfitym śniadaniu ruszyliśmy w kierunku Chochołowa. Przyroda nam podarowała wymarzoną pogodę. Od rana świeciło słońce, w którym skrzył się świeżo napadany śnieg a przejrzyste powietrze pozwoliło nam podziwiać Panoramę Tatr : śpiącego rycerza na Giewoncie, majestatyczne , tym razem, białe Czerwone Wierchy, Kasprowy Wierch i inne góry. Na termach w Chochołowej- pięknym, nowym obiekcie przez 3 godziny znowu mogliśmy korzystać z licznych oferowanych tam atrakcji. Być zanurzonym w cieplutkiej wodzie , dodatkowo czuć na twarzy promienie słońca i jednocześnie podziwiać panoramę Wysokich Tatr to naprawdę rozkosz. Wracając do Poronina zatrzymaliśmy się w Zakopanym aby napić się kawy czy herbaty lub czegoś mocniejszego w jednej z licznych restauracji na słynnych Krupówkach. Wieczorem czekała nas jeszcze jedna atrakcja mianowicie kulig. Podjechaliśmy autokarem do Małego Cichego, a tam czekały na nas sanie zaprzężone w konie. Aby nam było ciepło dostaliśmy okrycia z baranich skór i płonące pochodnie. Całym orszakiem ruszyliśmy leśnym duktem po Narodowym Parku Tatrzańskim wśród pięknie ośnieżonych choin. Ostatniego dnia po śniadaniu spakowaliśmy nasze bagaże i ruszyliśmy ponownie do Białki Tatrzańskiej na termy Bania. Jako, że były to godziny ranne , na basenach było cicho i spokojnie. Tam znowu mogliśmy korzystać przez 2,5 godziny z wszystkich atrakcji. Czas jednak szybko minął i trzeba było ruszać w drogę powrotną do domu.Po 7 godzinach jazdy ( głównie czas nam zajęło ślimacze tempo na zatłoczonej zakopiance) dotarliśmy zadowoleni, wypoczęci i prawie o 10 lat młodsi do swoich domów. Pani Edyto dziękujemy za tak wspaniałą wycieczkę i prosimy o nastepną. Może tym razem kiedy na Podhalu zakwitną krokusy.

Ci, którzy bawili się z nami 2.02.2018 w hotelu Amadeus z pewnością nie żałują - bawiliśmy się świetnie.
Pierwszy Bal Charytatywny zorganizowany przez Wodzisławski Uniwersytet Trzeciego Wieku i Fundację Medhouse przeszedł do historii.
Dziękuję artystom z zespołów : VLADISLAVIA za poprowadzenie poloneza - rozpoczęliśmy BAL uroczystym akcentem oraz młodym artystom z zespołu tańca towarzyskiego „ Spin”, którzy dali piękny pokaz gracji . Wymienione zespoły działają w WCK i wystąpiły na naszej imprezie charytatywnie.
Uczyliśmy się belgijki , licytowaliśmy np. obrazy, biżuterę, a także tort czy zaproszenia na zabiegi kosmetyczne a także kręcili "zuzkę".
Nie opiszę wszystkich atrakcji, a było ich sporo, musieliśmy wykradać czas do tańczenia.
Jak zwykle dopisali sponsorzy, dzięki którym mogliśmy Państwu sprawić przyjemność i realizować nasz cel charytatywny.
Bardzo serdecznie dziękuję : Bogumile Janiszyn, Łucji Nowak, Barbarze Jeleń i Jurkowei Dragonowi - członkom Klubu "Plastyczne pasje Seniorów" oraz Pani Alicji Szymczak za sprezentowanie obrazów - prac plastycznych na aukcję.
Bardzo serdecznie dziękuję sponsorom, którzy hojnie obdarowali nas gadżetami, upominkami i zaproszeniami ( do skorzystania z usług), które to dary wsparły
" zuzkę".
Dziękuję współpartnerowi - Fundacji Medhouse - za doskonałą współpracę, dzięki której mamy satysfakcję, że udało się to, co było naszym wspólnym zamierzeniem - połączyć zabawę z celem charytatywnym.

Dokładne sprawozdanie - z jakim efektem finansowym -  zakończyliśmy bal, po ostatecznych rozliczeniach.

I jeszcze jedno - BAL - to ostatni punkt Harmonogramu Obchodów 10 lecia Wodzisławskiego Uniwersytetu Trzeciego Roku.
Bal zapisał się w naszym kalendarzu wydarzeń i do zobaczenia za rok.

To już po raz siódmy studenci WUTW wzięli udział w WOŚP. Podczas kwestowania zebrano kwotę 10 011,68 zł a sukces ten zawdzięczamy naszym wspaniałym wolontariuszom i ich pomocnikom. Są to następujące osoby:

 • Mirosława Pawliczek z Jadwigą Holeczek-Wojdat i Heleną Chmielewską.
 • Krafczyk Bronisława z Bożeną Kowalczyk.
 • Kucza Bożena z mężem Grzegorzem.
 • Kowalczyk Waldemar z Małgosią Łapką.
 • Zaorska Mirosława z Pendziałek Barbarą.
 • Dragon Barbara i mąż Jerzy
 • Lisiecki Jerzy oraz Łaciok Lucjan.
 • Nasza rekordzistka Edyta Mężyk, która zebrała kwotę 4344,43 zł, z Teresą Adamczyk i Gwoździk Bożeną.

Całą akcję wspierali w Sztabie WUTW zapewniając ciepłą atmosferę i strawę: Wisia Widenka, Lucyna Kowalczyk, Ewa Strzelczyk, Krysia Błachut i Roman Kwaśny.

Wszystkim kwestującym i członkom Sztabu serdecznie dziękujemy.

Dziękujemy również za gastronomiczne „granie” z WOŚP, cukierni Meisel oraz naszej koleżance Wisi Widence.


SIEMA
Kowalczyk Waldemar

Pod takim hasłem odbyło się kolejne już spotkanie kolędowe zorganizowane dla członków wodzisławskiego UTW. W dniu 08 stycznia 2018 r . w gościnnych progach I LO w Wodzisławiu śl. powitała nas Pani Dyrektor Janina Rurek i zaprosiła do przepięknie odnowionej auli. Już nie jeden koncert, czy spotkanie odbywały się w tym miejscu, ale tym razem wystrój wnętrza, efekty wizualne i cała oprawa multimedialna zrobiły na nas ogromne wrażenie. Całości dopełnił wspaniały występ bardzo zdolnej młodzieży. Pod kierunkiem Pań : dr Elżbiety Tkocz i mgr Gabrieli Nocoń młodzież przygotowała spektakl oparty na tekstach o Bożym Narodzeniu. Na ponad godzinny koncert złożyły się wzruszające czytania z Pisma Św, kolędy, pastorałki i okolicznościowe piosenki wykonane z takim artyzmem i profesjonalizmem, że miało się wrażenie iż jest to prawdziwa scena teatralna, a nie szkolna aula w małym miasteczku. Wspomnieć również należy o całej obsłudze technicznej, niewidocznej dla uczestników, a pracującej z oddaniem w „dziupli” jak młodzież nazywa pomieszczenie reżyserki oraz ich opiekuna Pana Alberta Świerkota. Po zakończonym koncercie młodzież została obdarowana słodyczami, a zgromadzona w auli publiczność wspólnie kolędowała jeszcze przez jakiś czas, częstując się pysznym kołaczem, kawą i herbatą. Gromkim odśpiewaniem 100 lat uczciliśmy też kolejne urodziny naszej koleżanki Stasi Wieczorek, która właśnie w tym dniu obchodziła swoje święto.

Do zobaczenia za rok

Janka B.

 

Zapraszamy do wzięcia udziału w organizowanym po raz pierwszy wyjeździe na Zimową Senioriadę w roli zawodników oraz kibiców.

Koszt wyjazdu: 140 zł. W cenie: przejazd autokarem, 1 nocleg (pokoje 2,3,4-osobowe), 1 obiad, 1 śniadanie, wieczór integracyjny w restauracji "Viktoria" (danie obiadowe, ciasto, kawa, herbata, woda, lampka wina).

Szczegółowy plan wycieczki w zakładce: PROPONUJEMY i wybieramy: TURYSTYKA

Zapisy chętnych na wyjazd przyjmowane do 25.I.2018 r. Ilość miejsc - 30 osób.

Wpłata 140 zł. przyjmowana będzie w biurze WUTW dnia 25 stycznia, w godz. 15:00 - 17:00

W konkurencjach biorą udział Studenci UTW oraz innych organizacji i stowarzyszeń seniorów - rocznik 1968 i starsi. Zawodnik bierze udział tylko w 1 konkurencji.

Niektóre konkurencje podzielone są na kategorie wiekowe:

 • 1) 50 - 59 lat
 • 2) 60 - 69 lat
 • 3) 70 - 79 lat
 • 4) 80 - 89 lat
 • 5) 90 +

 

konkurencje str. główna ogłoszenia Senioriada

 

PLAN WYJAZDU

 • 1. Wyjazd 26.II.2018 r. godz. 9:00 (przystanek przy "Karuzeli")
 • 2. Ok. godz. 13:00 przyjazd do Rabki Zdr., zakwaterowanie , obiad, czas wolny, W godz. 14:30 - 17:00 uczestnicy Senioriady mogą skorzystać z zabiegów leczniczych w promocyjnych cenach:
  • a) grota solna
  • b) sauna
  • c) jaskinia solna
  • d) solankowe inhalacje grupowe
 • 3. Godz. 18:00 - spotkanie integracyjne w restauracji "Viktoria", nocleg.
 • 4. Śniadanie, godz. 9:00 - uroczyste otwarcie Senioriady, udział w konkurencjach, godz. 15:00 - 16:00 - zakończenie Senioriady,
 • 5. Powrót do Wodzisławia Śl. ok. godz. 20:00

Informacji udziela:EDYTA MĘŻYK tel. 606 473 704

Są takie momenty w życiu każdego, że duma powoduje wzruszenie i dużą radość. To właśnie czułam, prawie przez cały dzień - 25 listopada - podczas odbywającego się I Festiwalu " Senior Dance". Organizatorami wydarzenia byli: Szkoła Tańca "Dance Floor Kings, Wodzisławskie Centrum Kultury oraz Wodzisławski Uniwersytet Trzeciego Wieku.
Wszyscy współoranizatorzy stanęli na wysokości zadania i wykazali się kreatywnością i profesjonalizmem. Dziękuję za doskonałą współpracę podczas realizacji tego zadania.

Największe słowa uznania i podziękowania kieruję do Was Koleżanki i Koledzy- Słuchacze WUTW. To było duże wyzwanie, zupełnie nowe zadanie,wymagające zgrania, dobrej logistyki, osobistego zaangażowania i dużego wysiłku.Zdaliśmy ten egzamin na 5 +. Najważniejsze jednak, że to nie moja sugestywna opinia lecz powtarzające się pochwały ze strony zaproszonych do udziału grup z innych uniwersytetów oraz współoranizatorów.
Bardzo dziękuję wszystkim tym słuchaczom WUTW, którzy "zasponsorowali" ciasta - piekli lub dołożyli się do kosztów.Dziękuję za tak hojny odzew na naszą prośbę.

Byliśmy chwaleni za :

- sprawność przyjmowania i opiekowania sie gośćmi przez cały czas ich pobytu : biuro rejestracji festiwalu, pilotki poszczególnych grup, organizację przebiegu całości - za tę część odpowiadał Roman Kwaśny 
- gościnność i obfite zaopatrzenie barku  gastronomicznego, ilość i różnorodność ciast, przepyszny bogracz - to niewątpliwe walory tej części wydarzenia za którą odpowiadała Edyta Mężyk . . 
- poszczególne grupy wyjechały z wodzisławskiego festiwalu z gadżetami w postaci statuetki i dyplomu.

Organizacja tego wydarzenia była możliwa, dzięki pozyskaniu sponsorów, którzy sfinansowali następujące wydatki: statuetki,dyplomy,plakaty,  poczęstunek. 

1) Adam Jordan -  firma cateringowa ( sponsorowanie w znacznej części poczęstunku - bogracz )
2) Doradztwo Podatkowe Graczyk
3) Handlobud - Hurtownia Materiałów Budowlanych
4) Piekarnia - Koczor Roman
5) Krzysztof Gadowski - Poseł na Sejm RP
6) Krzysztof Jaroch
7) Adam Foks
8) Wodzisławskie Centrum Kultury
9) Wodzisławski Uniwersytet Trzeciego Wieku
 
Wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację wydarzenia I Festiwal Tańca " Senior Dance" bardzo serdecznie dziękuję .
Do zobaczenia w przyszłym roku na II Festiwalu Tańca"Senior Dance" - Jadwiga Holeczek-Wojdat