Sezon 2019 gry w bule rozpoczęty. Była kawa, wafelki i nagrody. Pogoda nie rozpieszczała a mimo to zabawa była przednia. Nagrodę sponsorowaną przez sklep SPAR wśród kobiet zdobyła Bronisława, wśród mężczyzn Mirosław, gratulacje. Zapraszam w każdą niedzielę o godzinie 11 na bulodrom w naszym parku Trzy Wzgórza Piotr Krafczyk

W dniach 25-26 lutego odbyła się VI Ogólnopolska Zimowa Senioriada na Podhalu, w której udział wzięło 30 reprezentantów WUTW. Organizatorem tej imprezy jest Stowarzyszenie Rabczański Uniwersytet Trzeciego Wieku. Do proponowanych konkurencji z naszego stowarzyszenia zgłosiło się 17 zawodników, którym towarzyszyło 13 kibiców.

 1. Kręgle „curlingowe” na lodzie - konkurencja indywidualna, bez podziału na kategorie wiekowe (Bronia i Piotr Krafczyk).

 2. Bieg narciarski lub bieg z nartami - konkurencja indywidualna z podziałem na kategorie wiekowe i płeć (Nina Domska).

 1. Slalom narciarski - konkurencja indywidualna z podziałem na kategorie wiekowe i płeć (Bożena i Andrzej Kowalczyk, Gerard Krakowczyk i Jerzy Nowak).

 2. Rzut „ śnieżkami do celu”- konkurencja indywidualna bez podziału na kategorie wiekowe (Krystyna Błachut i Grzegorz Fabiańczyk).

 3. Zjazd na dętkach - konkurencja indywidualna bez podziału na kategorie wiekowe (Grażyna Kołodziej i Ryszard Chajek).

 4. Turniej brydżowy - konkurencja zespołowa, bez podziału na kategorie wiekowe i płeć, drużyny 2- osobowe (Jerzy Lisiecki i Jan Kurianowicz).

 5. Nordic Walking połączony z testem wiedzy o Rabce –Zdroju - konkurencja zespołowa, bez podziału na kategorie wiekowe i płeć, drużyny 3- osobowe (Jadwiga Marek, Anna Kuczyńska i Czesława Brudny). I tu – BRAWO, PANIE!!! Zdobyły brązowy medal.

  W bieżącym roku zadaniem uczestników tej konkurencji było przejść wyznaczoną trasę oraz ułożyć hasło promujące rabczańską imprezę. I właśnie oceniane były te slogany. Nasze zawodniczki - autorki zaproponowały następującą rymowankę:

  „Gdy się senior zimą rusza,

  To się zmniejsza jego tusza.

  Raduje się jego dusza

  Bo ma siłę w świat wyruszać”

  Nieobsadzoną przez zawodników WUTW konkurencją był turniej szachowy. A szkoda!

Jest to konkurencja indywidualna bez podziału na kategorie wiekowe i płeć.

W rabczańskiej imprezie uczestniczyliśmy po raz drugi. W ubiegłym roku uplasowaliśmy się na 30 miejscu spośród 34 startujących drużyn z ilością 114. W bieżącym roku zdecydowanie drużynowo zajęliśmy zdecydowanie wyższe miejsce – na początku drugiej dziesiątki. Dokładną informację na ten temat podamy po umieszczeniu komunikatu na stronie RUTW.

Najważniejsze, że wszyscy uczestnicy bawili się wyśmienicie: podczas drugiego, sportowego dnia oraz pierwszego dnia Senioriady, podczas imprezy integracyjnej. Odbyła się ona w przepięknym domu weselnym w Sytkowicach „Przystań w Kabanosie”. Przy pysznym jedzeniu (kwaśnica z wędzonym żeberkiem, piersią w oscypku, z ziemniakami i surówkami oraz szarlotką na gorąco i napojach) oraz muzyce góralskiej „na żywo” bawiło się około 400 uczestników spartakiady.

Nasi uczestnicy chwalili nocleg oraz smaczne wyżywienie w Zgromadzeniu Zakonnym Sióstr Franciszkanek.

Każdy ma coś, co może dać innym” – pod tym hasłem odbył się 2 lutego 2019 r. w Hotelu Amadeus II Bal Charytatywny zorganizowany przez Wodzisławski UTW i Fundację Medhouse.

Ci, którzy bawili się z nami z pewnością nie żałują - bawiliśmy się świetnie. 
Nie opiszę wszystkich atrakcji, a było ich tak dużo, że musieliśmy wykradać czas do tańczenia.
Ale po kolei :

 • Dziękuję tancerzom z zespołu Pieśni i Tańca VLADISLAVIA za poprowadzenie poloneza - rozpoczęliśmy BAL uroczystym akcentem i korowód par przemierzał dostojnie przez rozległy hol.

 • Dziękuję za krótki koncert znanych przebojów w wykonaniu śpiewających nauczycielek z zespołu „Konstelacja”.

 • Dziękuję za pokaz różnych form tańca towarzyskiego w wykonaniu utytułowanej pary, żywiołowych tancerzy ze Szkoły Tańca i Animacji „ LORD”

 • Wymienieni powyżej Artyści zaangażowali się non profit w program balu, i za to jesteśmy Im bardzo wdzięczni

 • dziękuję Sponsorom, którzy swoją hojnością przybliżyli nas do realizacji celu dobroczynnego. Ofiarowali Oni szczodrze dary, które pozwoliły osiągnąć satysfakcjonujący wynik a balowiczom dzięki temu sprawiliśmy przyjemność.

 • dziękuję Społeczności Liceum Plastycznego za dar w postaci grafiki.
 • dziękuję Panu Krzysztofowi Jarochowi ( WCK ) za za bardzo dobrą współpracę przy organizacji wydarzenia oraz DJ Sebastianowi za czuwanie nad muzyczno-taneczną stroną balu.

 • dziękuję naszym balowiczom , którzy wzięli sobie do serca charytatywny cel balu i aktywnie uczestniczyli w jego osiągnięciu.

 • dziękuję fotografowi Tadeuszowi za piękne i pomysłowe zdjęcia, będące pamiątką po tegorocznym balu; za „ściankę” na tle której mogliśmy uwiecznić te balowe chwile oraz za to, że mogliśmy wrócić z balu do domu z gotowym zdjęciem.

 • Dziękuję Edycie ( członkini zarządu ), która przemierzyła niezliczone kilometry i użyła Jej tylko wiadomych sposobów, aby pozyskać sponsorów. Dla Edyty nie ma słowa niemożliwe.

 • Dziękuję moim koleżankom z zarządu: Bożenie, która z właściwym sobie urokiem osobistym pełniła rolę gospodarza wieczoru; wspólnie z Edytą czuwała nad sprawnym i atrakcyjnym przebiegiem balu.

 • Dziękuję naszemu informatykowi Łukaszowi za pomoc w przygotowaniach .

 • Dziękuję współpartnerowi - prezes Aleksandrze Oślizło Fundacji Medhouse - za doskonałą współpracę, dzięki której mamy satysfakcję, że udało się to, co było naszym wspólnym zamierzeniem - połączyć zabawę z celem charytatywnym.

Cieszę się, że wiele osób ( chociaż byli to nieliczni spośród zaproszonych na bal) uznało cel za wart wsparcia i połączyło dobrą zabawę z dobroczynnością. Poinformujemy o ostatecznym kształcie wsparcia dla oddziału pediatrycznego szpitala w Rydułtowach.
Było wspaniale, bal zapisał się w naszym kalendarzu wydarzeń i do zobaczenia za rok.

                                                                                                     Jadwiga Holeczek-Wojdat

W czwartek 31.01 w kościele pw. Ducha Świętego w Wodzisławiu Ślaskim odbył się koncert chóru Wodzisławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Chór swoim występem uświetnił spotkanie zorganizowane przez Fundację Donum Caritatis im. Ks Zdzisława Tronta oraz Apostolstwo Chorych. W programie koncertu znalazły się piękne, polskie kolędy, także te mniej znane. Występ zespołu został bardzo ciepło przyjęty przez zebranych w kościele słuchaczy, no i przysporzył wiele radości również samym chórzystom

„Kolęda na niebie, kolęda na ziemi, dla Ciebie kolędujemy”
Wzorem lat ubiegłych, słuchacze WUTW uczestniczyli dnia 22 stycznia br. we wspólnym kolędowaniu z młodzieżą I LO w Wodzisławiu Śl. pod dyrekcją Pani Janiny Rurek. Tegoroczny Koncert przybliżył nam historię powstawania kolęd i pastorałek. Moda na nie nigdy nie przemija. Mimo iż maja 200 a nawet 300 lat nie są zabytkami. Bez ich magicznych dżwięków nikt nie potrafi sobie wyobrazić klimatu bożonarodzeniowego i noworocznego. Kolęda to pieśń o tematyce bożonarodzeniowej, utożsamiana z pieśnią religijną, zaś pastorałka posiada w sobie watki zaczerpnięte z życia codziennego.
Większość kolęd i pastorałek to dzieła anonimowe. Do czasów nam współczesnych przetrwało ich ok.500. Autorem pierwszej kolędy był św. Franciszek z Asyżu. Najpopularniejszą kolędą jest „ Cicha Noc” - znana na całym świecie. Po raz pierwszy została wykonana w kościele Św. Mikołaja w Oberndorfie /Austria/ 24 grudnia 1818r. Autorem słów był ks. Joseph Mohr, wikary tego kościoła. Rękopis tekstu datowany na 1816r. znajduje się w Muzeum w Salzburgu.

Do kolekcji kolęd , Polska dołożyła Kolędę dla Nieobecnych  - jej autorem  jest Szymon Mucha, współczesny poeta i autor pieśni  z muzyką Zbigniewa Preznera.
Ze wzruszeniem wysłuchaliśmy tej Kolędy,  był to moment wspomnienia i pamięci o tych Członkach WUTW, którzy już nieodwołanie odeszli.
Godzinny występ młodzieży odbył się w pięknej, nowoczesnej aranżacji światła,dżwięku i obrazu.
Podziękowania za przygotowanie Koncertu Pani Prezes WUTW złożyła  dyrektor szkoły Pani Janinie Rurek,Pani Elżbiecie Tkocz, Pani Parmie i Panu Albertowi Świerkot oraz obsłudze technicznej I LO, zaś młodzież obdarowano słodyczami. Seniorzy przy kawie i kołaczu kolędowali z młodzieżą jeszcze następną godzinę. Życzmy sobie, niech ziemię wodzisławską rozśpiewa kolęda seniorów i młodzieży znowu za rok, w tym samym I LO.

Lodzia Pawelec

Chór Wodzisławskiego UTW zaprosił na krótki koncert kolęd i wspólne kolędowanie z  młodzieżą szkolną oraz słuchaczami WUTW. Obecni byli również rodzice występujących uczniów. Mała impreza rozrosła się do udziału w niej ok. 80 osób.

Przy kawie i  ciasteczkach miło upłynął czas. Dziękujemy naszym koleżankom i kolegom z chóru, dyrygentce Pani Ani Nochcińskiej oraz młodzieży szkolnej ... Było to piękne i integrujące spotkanie, zacieśniające więzi między pokoleniowe.
I starsi i młodsi artyści byli bardzo przejęci swoim wystepem.

A my dziękujemy Broni Krafczyk i Jej „ekipie” za wzorowe przygotowanie a potem „posprzątanie” Świetlicy szkolnej. To dosyć duży wysiłek dla nas ludzi … wcześniej urodzonych.

Już za nami kolejne, dla nas 8 kwestowanie z WOŚP. Zebraliśmy w tym roku 8 964, 83 zł.
Łącznie kwestowało na ulicach Wodzisławia 15 wolontariuszy-seniorów, słuchaczy Wodzisławskiego UTW

 • Chmielewska Helena i Wanda Skotarek
 • Pendziałek Barbara i Miler Ilona
 • Chajek Ryszard i Swoboda Weronika
 • Mężyk Edyta, Klocek Kazimiera, Grażyna Sitko
 • Krafczyk Bronisława i Zaorska Mirosława
 • Kucza Iwona i Kucza Grzegorz
 • Lisiecki Jerzy i Łaciok Lucjan

W naszym biurowym sztabie dyżurowały: Błahut Krystyna, Widenka Jadwiga,Łapka Małgorzata, Holeczek-Wojdat Jadwiga 

Nigdy nie podajemy kwot poszczególnych puszek ( chociaż każdą przeliczamy przed oddaniem do sztabu miejskiego), bo nie prowadzimy rywalizacji. Mamy wiele szacunku dla Wszystkich kwestujących,   Wymiar wysiłku włożony w to pomaganie jest na wiele sposobów oceniany - może to być kwota zebrana do puszki, może to być udział pomimo własnej niesprawności albo zaawansowany ( dość wyraźnie) wiek .

W tym roku wszyscy wolontariusze odczuli utrudnione warunki kwestowania, i nie chodzi tutaj o warunki atmosferyczne.
Wydarzenia w Gdańsku i w efekcie śmierć Prezydenta Adamowicza połoźyły się wielkim, ponurym, tragicznym cieniem na Święcie Miłości, Radości, Solidarności i Pomocy.

JURKU, GRAMY Z  TOBĄ W PRZYSZŁYM ROKU.
 
 
W pięknej scenerii i świątecznej atmosferze spotkali się słuchacze Wodzisławskiego UTW na Spotkaniu Opłatkowym.
W magiczny nastrój wprowadził nas zespół teatralny i wokalny OPP pod artystyczną opieką Pani Doroty Zawada.
Życzenia świąteczne przekazała seniorom zastępca prezydenta Pani Izabela Kalinowska. 
Dzieliliśmy się opłatkiem, składaliśmy sobie życzenia, śpiewaliśmy kolędy. Częstowaliśmy się wigilijnym menu.
W efekcie tego spotkania seniorzy zebrali słodycze, które następnego dnia przekazano dyrektorce Placówki Wsparcia Dziennego " Dziupla".
Z tych słodyczy, rozdzielonych między 4 świetlice środowiskowe Wodzisławia Śląskiego, przygotowane zostaną słodkie upominki.
Zebraliśmy: 28 czekolad, 16 sztuk Ptasie mleczko i bombonierek, 32 paczki różnego rodzaju ciasteczek, 10 sztuk wafelki w czekoladzie, 6 batoników czekoladowych 6 czekoladowych mikołajków, 2 paczki żelków i 2 paczki gum oraz 2 jajka niespodzianki.
Te słodycze to tak zwany bilet wstępu na Spotkanie Opłatkowe. Słodycze i życzenia od Seniorów Wodzisławskiego UTW dla dzieciaków  przekazały Jadwiga Holeczek-Wojdat i Edyta Mężyk.

„Góry to nasze spiętrzone marzenia” /George Byron/

Tatry rozpaliły serca naszych seniorów, oderwały ich w dniach od 20.XI – 23.XI. br od szarzyzny codziennego życia. Dotarliśmy autokarem do najwyżej położonej miejscowości Ząb i trasą ok.4,2 km wśród ośnieżonych świerków i sosen przeszliśmy z przewodnikiem do górnej stacji kolejki na Gubałówkę. Wagonikami zjechaliśmy w dół i spacerkiem zwiedziliśmy najstarszy drewniany kościół z 1847r. pw. Matki Bożej Częstochowskiej oraz przylegający Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku z 1848r. Wreszcie nadeszła pora zakwaterowania i obiadokolacji w miejscu docelowym – Hotelu „Tatra” na Cyrhli.

Następnego dnia zwiedziliśmy Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrz. Parku Narodowego z największą w Polsce makietą Tatr. Zapoznaliśmy się z różnorodnością tatrzańskiej flory i fauny. Kolejnym punktem była Terma „Bania” w Białce Tatrzańskiej. Jest to nowoczesny park wodny z basenami termalnymi, saunami i spa. Wieczorem odbył się turniej kręgli.

Trzeciego dnia zwiedziliśmy Kaplicę Jaszczurówka na Cyrhli pw. Najś. Serca Jezusowego, zaprojektowaną przez St. Witkiewicza. Budowana była w latach 1904 – 1907, a ołtarz przypomina konstrukcją chatę góralską. Na trasie zwiedzania znalazła się Skocznia Wielka Krokiew im. St. Marusarza z 1925r oraz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Na zakopiańskich Krzeptówkach, wybudowane jako votum za ocalenie życia Papieża Jana Pawła II po zamachu z 13.05.81r. Nadszedł również czas na relaks w Chochołowskich Termach. W ich skład wchodzi 30 basenów i beczek z wodą termalną o właściwościach leczniczych i terapeutycznych oraz największe saunarium na Podhalu. Wieczorem bawiliśmy się z DJ na Biesiadzie Andrzejkowej.

W ostatnim dniu odbyliśmy krótki spacer ulicą Krupówki /ok.1100m/, gdzie można poczuć mieszankę kultury góralskiej i miejscowego folkloru, zakupiliśmy pamiątki i zbójnickie nalewki na targu pod Gubałówką i wróciliśmy uśmiechnięci do naszego Wodzisławia. Góry są miejscem wyjątkowym. Ich majestat oczarowuje, cisza uspakaja , a niedostępność stanowi wyzwanie. Góry są „ poza dobrem i złem” jak mawiał Goethe J.W.

LEOKADIA PAWELEC