Jak bezpiecznie korzystać z Facebooka?

Popularność Facebooka wśród seniorów rośnie. Widać to w oficjalnych statystykach. Świadczy też o tym aktywność uczestniczek i uczestników Wodzisławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy coraz chętniej sięgają właśnie po tę platformę. Dobrze poznać kilka zasad, które pozwolą uniknąć nieprzyjemnych lub nawet niebezpiecznych sytuacji związanych z korzystaniem z Facebooka.

Niebezpieczeństwa, które czekają na korzystających z Facebooka to m.in. włamanie na konto, wyciek danych lub ważnych informacji prywatnych, kradzież tożsamości lub utrata dostępu do danych. Poniżej kilka porad, jak się przed nimi ustrzec.

Po pierwsze, silne hasło. Ustaw niepowtarzalne, odpowiednio długie i trudne do odgadnięcia przez innych hasło. Nie korzystaj z tego samego hasła do wielu kont. Wskazówki dotyczące tworzenia haseł znajdziesz poniżej we wpisie pt.: DOBRE HASŁO TO PODSTAWA BEZPIECZEŃSTWA W INTERNECIE! JAK JE USTAWIĆ?

Po drugie, do listy znajomych dodawaj wyłącznie osoby, które znasz. Przyjmując kogoś do grona swoich znajomych w serwisie społecznościowym udostępnia mu się automatycznie dostęp do wielu prywatnych informacji, zdjęć itp. Osoba która ma złe zamiary, może udostępnione przez Ciebie treści wykorzystać w sposób, który może być dla Ciebie szkodliwy.

Po trzecie, ostrożnie z aplikacjami. Nie wszystkim dostępnym w serwisach społecznościowych aplikacjom można zaufać. Twórcy niektórych czasem okazują się przestępcami, którzy przy pomocy aplikacji mogą spróbować wykraść twoje dane.

Po czwarte, zatroszcz się o swoją prywatność. W zależności od ustawień naszego konta na Facebooku dodawane przez nas wiadomości (posty) mogą być widoczne tylko dla naszych znajomych na Facebooku lub dla wszystkich. O tym jak sprawdzić lub zmienić ustawienia prywatności możesz przeczytać poniżej we wpisie pt.: JAK ZADBAĆ O SWOJĄ PRYWATNOŚĆ NA FACEBOOKU?

Po piąte, pomyśl zanim coś opublikujesz. Co raz trafi do sieci jest bardzo trudne do usunięcia. To co publikujesz może w mgnieniu oka dotrzeć do bardzo wielu osób. Niektórzy twoimi słowami mogą poczuć się dotknięci, inni, jeśli przekroczysz granicę, mogą zaskarżyć się o znieważenie lub zniesławienie.

Po szóste, zabezpiecz dostęp do swojego konta dodatkowym zabezpieczeniem. Aby to zrobić ustaw dwuskładnikowe uwierzytelnianie. Korzystanie z tej technologii nie jest trudne i pewnie już je stosujesz logując się np. do bankowości elektronicznej. Więcej o uwierzytelnieniu dwuskładnikowym możesz przeczytać poniżej we wpisie pt.: CZYM JEST I DO CZEGO SŁUŻY UWIERZYTELNIANIE DWUSKŁADNIKOWE?

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o bezpiecznym korzystaniu z Facebooka odwiedź stronę centrum pomocy Facebooka: Podstawowe ustawienia i narzędzia ochrony prywatności