Czym jest i do czego służy uwierzytelnianie dwuskładnikowe?

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe to rodzaj dodatkowego zabezpieczenia, które pomaga m.in. chronić konto pocztowe w internecie lub konto na portalu społecznościowym. Takie zabezpieczenie można ustawić np. dla konta na Facebooku lub poczty Gmail.

Uwierzytelnianie (ang. authentication) służy potwierdzeniu, że osoba próbująca zalogować się na określono konto internetowe jest rzeczywiście tą osobą, za którą się podaje i jest właścicielem/użytkownikiem tego konta. Zazwyczaj ten proces przebiega tak, że próbując skorzystać z określonej usługi internetowej musimy podać swój login oraz hasło. Podając te dwa elementy (login i hasło) otrzymujemy dostęp do danego konta. W tym przypadku jeśli ktoś wykradnie lub podejrzy nasz login i hasło będzie mógł włamać się na nasze konto.

Właśnie dlatego, by uniknąć takich sytuacji zaczęto stosować uwierzytelnianie dwuskładnikowe, polegające na tym, że wprowadza się dodatkowy element logowania. Tym dodatkowym elementem może być konieczność potwierdzenia operacji/logowania np. na smartfonie lub podanie kodu, który został nam przysłany w postaci SMS. Te dodatkowe elementy są wykorzystywane powszechnie przy transakcjach w bankowości elektronicznej. Dla zwiększenia bezpieczeństwa można z nich korzystać w swoich kontach e-mail czy w portalach społecznościowych.

Uwaga! Uwierzytelnianie dwuskładnikowe funkcjonuje czasem pod innymi nazwami. Logując się na niektóre konta możesz przeczytać o uwierzytelnianiu dwuetapowym, logowaniu dwuetapowym lub logowaniu wielopoziomowym.

O tym jak korzystać z uwierzytelnienia dwuskładnikowego dla konta na Facebooku lub poczty Gmail przeczytasz w innych naszych wpisach:
- Jak ustawić uwierzytelnianie dwuskładnikowe na Facebooku?
- Jak ustawić uwierzytelnianie dwuskładnikowe na Gmailu?