Co to jest profil zaufany i do czego służy?

Bezpłatny dostęp do urzędów - siedem dni w tygodniu/24 godziny na dobę, możliwość składania wniosków urzędowych przez internet, wgląd w status swoich spraw urzędowych i możliwość wnoszenia opłat w serwisie transakcyjnym - to tylko niektóre korzyści, które daje nam profil zaufany.

Profil zaufany to potwierdzony zestaw danych, na które składają się: imię (imiona), nazwisko, data urodzenia oraz numer PESEL. Dzięki tym danym można skutecznie potwierdzić swoją tożsamość w internecie. Każdy posiadacz profilu zaufanego, który chce skorzystać z usług podmiotów publicznych w interneci może przy jego pomocy zostać zidentyfikowany. Profil zaufany jest tak zabezpieczony, aby nikt - poza jego właścicielem - nie mógł go użyć.

Co można załatwić posiadając profil zaufany?
- zalogować do Internetowego Konta Pacjenta (IKP)
- zgłosić utratę dokumentu tożsamości
- wystąpić o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (eKUZ)
- rozliczyć PIT
- podpisać JPK_VAT
- złożyć wniosek o rejestrację działalności gospodarczej
- sprawdzić w ZUS-ie informacje o dochodach, wysokości składek, otrzymanych zwolnieniach lekarskich czy - wyliczyć hipotetyczną emeryturę
- złożyć deklarację rozliczeniową do ZUS-u oraz pobrać zaświadczenie o niezaleganiu
- złożyć deklarację do karty podatkowej, podatku od spadków i darowizn oraz podatku od czynności cywilno-prawnych
- pobrać zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego
- pobrać akt urodzenia, małżeństwa i inne dokumenty wydawane przez Urząd Stanu Cywilnego
- zgłosić sprzedaż samochodu w wydziale komunikacji
- złożyć wniosek o kartę dużej rodziny i inne świadczenia rodzinne
- sprawdzić swoje dane w Rejestrze Dowodów Osobistych lub Rejestrze PESEL
- załatwić sprawy związane z ZUS-em i podatkami
- załatwić sprawy na portalu pacjent.gov.pl dzięki aplikacji Ministerstwa Zdrowia - Internetowe Konto Pacjenta

Jak założyć profil zaufany?
Profil zaufany można założyć na kilka sposobów. Najszybciej i bez wychodzenia z domu, można to zrobić za pośrednictwem bankowości elektronicznej. W tym przypadku zakładamy i potwierdzamy profil zaufany online za pomocą naszego banku. Aby sprawdzić czy nasz bank daje taką możliwość trzeba wejść na stronę Rejestracja w profilu zaufanym i wybrać bank, w którym mamy konto, by w ten sposób potwierdzić swoją tożsamość. Aktualnie taką możliwość dają następujące banki: PKO Bank, Inteligo, Santander, Bank Pekao, mBank, ING, Millennium Bank, Alior Bank, bank spółdzielczy (możesz sprawdzić, czy twój bank potwierdza PZ), BNP Paribas, BOŚ Bank lub konto zaufane Envelo.

Jeśli nie korzystamy z bankowości elektronicznej, albo chcemy potwierdzić naszą tożsamość w inny sposób możemy najpierw założyć konto poprzez stronę Rejestracja profilu zaufanego a później potwierdzić swój profil zaufany w dowolnym punkcie potwierdzającym. W Wodzisławiu Śląskim są trzy takie punkty: Urząd Miasta Wodzisławia Śląskiego, Urząd Skarbowy w Wodzisławiu Śląskim oraz ZUS Inspektorat w Wodzisławiu Śląskim. Aby znaleźć punkt potwierdzający w innej lokalizacji można skorzystać z wyszukiwarki na stronie Adresy punktów potwierdzających.

Swoją tożsamość można potwierdzić także umawiając się na rozmowę wideo z urzędnikiem oraz za pomocą dowodu osobistego z warstwą elektroniczną i czytnika NFC. Wszystkie możliwe sposoby zakładania Profilu Zaufanego można znaleźć na stronie Jak chcesz uzyskać profil zaufany

Jak długo ważny jest profil zaufany? Trzy lata. Później można oczywiście przedłużyć jego ważność.

Profil zaufany - przydatne linki: https://pz.gov.pl/