8 przydatnych wskazówek, jak zabezpieczyć swoje dane

Dane to najcenniejsza waluta w Internecie. Naruszenie ochrony naszych danych może wywołać lawinę niepożądanych konsekwencji. Poznaj 10 wskazówek, jak chronić swoje informacje.

1. Oprócz chmury, wykonaj kopię danych na zewnętrznym dysku twardym.

W sklepach dostępnych jest wiele niedrogich urządzeń, a ich pojemność jest coraz większa, więc na pewno znajdziesz coś, co będzie Ci odpowiadać!

2. Wybierz "silne" hasło!

Oczywiście bardzo ważne jest, aby zabezpieczyć swoje hasła. Kilka wskazówek: wybierz długie hasło (minimum 12 znaków) i użyj mieszanki cyfr i liter. Nie wahaj się dodać wielkich liter i znaków specjalnych, aby uczynić go bardziej złożonym. Oczywiście unikaj haseł, które można łatwo zidentyfikować, takich jak daty urodzenia.

3. Jeśli to możliwe, wybierz podwójną identyfikację. Co to jest?

Jest to dwuetapowy proces identyfikacji, w którym otrzymujesz kod PIN na swój telefon lub inne urządzenie, gdy ktoś inny próbuje zalogować się na Twoje konto. Jednak sieci społecznościowe oferują uwierzytelnianie dwuskładnikowe. To maksymalizuje bezpieczeństwo Twojego konta. W praktyce uwierzytelnianie dwuskładnikowe wymaga dodatkowej weryfikacji, gdy chcemy zalogować się za pomocą nietypowego urządzenia.

4. Zabezpiecz swój smartfon!

W telefonie wszystkie sesje są zazwyczaj domyślnie otwarte. Dlatego ważne jest, aby uniemożliwić dostęp osobom trzecim, na przykład poprzez umieszczenie kodu blokady na ekranie głównym. Wszystkie smartfony oferują taką możliwość, czy to w formie hasła, ciągu liczb, czy geometrycznego kształtu do odtworzenia.

5. Edukuj się.

Czynnik ludzki pozostaje jednym z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa. Podnoszenie wiedzy w zakresie świadomości bezpieczeństwa jest zatem korzystne, ponieważ zapewnia wiedzę, umożliwiającą podejmowanie właściwych decyzji podczas pracy z danymi finansowymi lub osobistymi.

6. Ogranicz dostęp do danych wrażliwych poprzez wdrożenie kontroli.

Wdrożenie kontroli dostępu wzmacnia ochronę danych i ogranicza dostęp do wrażliwych informacji i niektórych aplikacji. Pozwala to na dostęp tylko tym użytkownikom, którzy potrzebują wrażliwych danych do swojej pracy. Ograniczenia dostępu wymagają od użytkowników uwierzytelniania się, aby zapewnić, że tylko autoryzowani użytkownicy mają dostęp do chronionych danych. Wysoce zalecane jest uwierzytelnianie wieloczynnikowe, wymagające od użytkowników potwierdzenia swojej tożsamości za pomocą co najmniej dwóch metod.

7. Kontrole danych jako uzupełnienie kontroli dostępu i nadzoru.

Kontrola danych uzupełnia korzyści płynące z kontroli dostępu i nadzoru. Umożliwiają one raportowanie w czasie rzeczywistym i blokowanie ryzykownej lub złośliwej aktywności danych. Ważną rolę pomocniczą w tym procesie odgrywa również odkrywanie i klasyfikacja danych. W istocie zapewnia on identyfikację i kategoryzację danych wrażliwych, tak aby zapewnić im odpowiedni poziom ochrony.

8. Bądź świadomy/a wykorzystania danych.

Rejestrowanie wszystkich danych dotyczących dostępu i użytkowania ma kluczowe znaczenie. Organizacje muszą wiedzieć, którzy użytkownicy mają dostęp do jakich informacji, aplikacji i innych zasobów, kiedy są one dostępne. Pomocna jest również wiedza, z jakich urządzeń i lokalizacji użytkownicy uzyskują dostęp do tych danych. Te dane o połączeniach są również przydatne do celów audytu bezpieczeństwa, ponieważ pomagają zidentyfikować "gorące punkty" i pomagają organizacjom zrozumieć, gdzie w razie potrzeby należy wzmocnić zabezpieczenia. W przypadku incydentu, ścieżka audytu może pomóc w dokładnym zidentyfikowaniu punktów wejścia, określeniu przyczyny i oszacowaniu szkód.