Zadbaj o bezpieczeństwo swojego komputera i aplikacji!

Nasze komputery i zainstalowane na dysku aplikacje są nieustannie narażone na niebezpieczeństwa. Zasoby zgromadzone na komputerze bądź urządzeniu mobilnym mogą zostać wykradzione przez tzw. luki bezpieczeństwa. Słabość ta zagraża poufności, integralności i dostępności naszych danych!

Z tego powodu niezwykle ważne jest aktualizowanie zainstalowanego oprogramowania, poczynając od naszego systemu operacyjnego (najczęściej jest to Windows). System operacyjny, który nie jest aktualizowany, nie posiada nowych "łatek" bezpieczeństwa, a dodajmy, że ilość wirusów i złośliwego oprogramowania nieustannie rośnie. Dość powiedzieć, że wsparcie dla niegdyś bardzo popularnego systemu Windows XP wygasło w 2007 r., a np. Windows 8 w 2016 r. Tutaj można sprawdzić, czas wsparcia poszczególnych systemów z rodziny Windows. 

Inna bardzo ważną rzeczą jest korzystanie z oprogramowania dostępnego z wiarygodnych i zaufanych źródeł (czyli oryginalnego i najlepiej bezpośrednio od producenta lub dystrybutora). Oczywiście nigdy nie możemy mieć 100-procentowej pewności, czy dany plik jest bezpieczny, dlatego warto korzystać z jakiegoś oprogramowania antywirusowego (przykładowo program Avast Free Antivirus jest dostępny za darmo do zastosowań niekomercyjnych). 

Kolejnym możliwym zabezpieczeniem, które powinniśmy posiadań w naszym minimalnym standardzie bezpieczeństwa jest tzw. zapora sieciowa (firewall), która pozwala zabezpieczyć nasze komputery i serwery przed atakami z zewnątrz. Firewalle często są częścią pakietu systemu operacyjnego (w Windows 10 to Windows Defender Firewall). Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie mamy firewalla w naszym komputerze, powinniśmy mocno rozważyć jego zainstalowanie. 

Warto również zabezpieczyć hasłem lub skanem twarzy, bądź odcisku palca dostęp do naszego profilu w systemie operacyjnym (ich walidacja odbywa się przy logowaniu do systemu operacyjnego, bądź gdy chcemy odblokować komputer po jakimś czasie jego bezczynności). 

Na poziomie zaawansowanym, można pokusić się o tzw. szyfrowanie dysku, co uniemożliwia nieautoryzowany dostęp do danych przechowywanych na dysku twardym.naszego komputera (używając systemu Windows, można użyć do tego na przykład programu BitLocker). W praktyce, oznacza to, że nawet gdy nasz komputer zostanie skradziony, to i tak dostęp do danych zapisanych na dysku twardym będzie niemożliwy bez podania właściwego hasła.