Sankt Petersburg - wycieczka 4.08 - 11.08. 2019

Petersburg – to okno, przez które Rosja patrzy na Europę.
Autor: Francesco Algarott
Członkowie WUTW pojechali na wycieczkę, żeby zobaczyć Wenecję Północy czyli Sankt Petersburg a dawniej Piotogród lub Leningrad – miasto w Rosji.
To była długa podróż przez Litwę-uprawne pola; nizinną i lesistą Łotwę, oraz pokrytą lasmi Estonię.
Dojazd od granicy do Sankt Petersburga to szeroka i dosyć dobra droga, skupiska drewnianych, często bardzo zdewastowanych zabudowań- wsi
rosyjskich oraz przydrożny pas drzew i krzewów- swoiste zielone ekrany, które jednak miały raczej chronić przed zbytnim ciekawskim okiem ludzkim. Wzdłuż drogi w bardzo dużych ilościach rosły "palmy rosyjskie"-czyli wszechobecny barszcz sosnowskiego.
Męczący dojazd do Rosji zrekompensowała Maria-przewodniczka po Petersburgu.

Zobaczyliśmy to co można by nazwać: Carski Przepych. Ciekawie opowiadała o wszystkich zwiedzanych miejscach. A były to między innymi :
Katedra pod wezwaniem św. Izaaka – przepiękna cerkiew, która została zbudowana według projektu architekta Monferranda, wnętrza katedry ozdobione kamieniami półszlachetnymi, rzeźbami, obrazami i mozaikami, wywierają niezapomniane wrażenie. Kolejnym punktem był symbol miasta Pomnik Piotra I „Jeździec Miedziany” - postawiony ku czci pamięci założyciela Petersburga na rozkaz Katarzyny Wielkiej.
Cerkiew Zbawiciela Na Krwi, powstała jako pomnik ku czci pamięci cara Aleksandra II, zamordowanego przez spiskowców w tym właśnie miejscu. Cerkiew jest zbudowana w stylu rosyjskich świątyń XVII wieku. Wewnątrz i na zewnątrz jest ozdobiona pięknymi mozaikami.
Twierdza Pietropawłowska – pierwsza budowla na terenie Petersburga, której dzień założenia jest uznawany za dzień powstania miasta, na terenie Twierdzy znajduje się pierwsza cerkiew petersburska - cerkiew pod wezwaniem Piotra i Pawła, w której znajduje się grobowiec carów rosyjskich. Cypel największej wyspy w mieście - wyspy Wasilewskiej, gdzie za czasów Piotra I mieścił się port morski.
Carskieg sioło, letnia rezydencja carska. Zwiedziliśmy piękny Pałac Katarzyny, budowanie którego rozpoczęto jeszcze za czasów Piotra I, wnętrza Pałacu, w tym słynną Komnatę Bursztynową, odtworzoną z okazji 300-lecia Petersburga.
Pojechaliśmy do Peterhofu, który z pewnością można nazwać najpiękniejszą letnią rezydencją carską. Piotr I, natchniony widokami Wersalu zbudował swój „mały Wersal” pod Petersburgiem – Park Dolny o powierzchni ponad 102 hektarów, położony nad Zatoką Fińską, zdobią przepiękne fontanny, kaskady, rzeźby, pałacyki.
Wybraliśmy się na nocną wycieczkę „Zwodzone mosty nad Newą”, podczas której zobaczyliśmy Petersburg nocą oraz wywierający ogromne wrażenie widok otwieranych mostów przez Newę. Słynny widok otwartego mostu Pałacowego z Twierdzą Piotropawłowską w tle jest jednym z symboli Petersburga.
Pałac Zimowy, w którym znajduje się Muzeum państwowe Ermitaż wraz z wystawą Impresjonistów – jeden z największych światowych zbiorów dzieł sztuki. Perły kolekcji Ermitażu – sale reprezentacyjne pałacu Zimowego, arcydzieła Leonardo da Vinci, Rafaela, Rembrandta, Rubensa.
Był też ciekawy rejs statkiem po Newie. W drodze powrotnej zwiedzanie RYGI- pięknej stolicy Łotwy .
Nasyceni wrażeniami odpoczywaliśmy w czasie długiej podróży, przez Litwę i całą Polskę z pólnocy na poludnie. Kierowcy autokaru bezpiecznie dowieźli nas do Wodzisławia.

Wrażenia z wycieczki opisała i zdjęciami udokumentowała Bronisława Krafczyk.